Outsourcing płac nie tak popularny jak w Europie
Zaliczka na poczet wynagrodzenia za pracę dla pracownika to świadczenie ze stosunku pracy zrealizowane przed terminem jego wymagalności. Podlega ona zarówno opodatkowaniu jak i oskładkowaniu. Przy potrącaniu zaliczki z pensji nie obowiązują przepisy Kodeksu pracy chroniące tę pensję.
Obowiązujące przepisy nie zawierają wzoru listy płac. Pracodawca może więc ustalić ten wzór we własnym zakresie. Niniejsza instrukcja określa, jakie elementy powinna mieć lista płac, aby pracodawca mógł wywiązać się z ciążących na nim obowiązków w zakresie naliczania podatku i składek ZUS w prawidłowej wysokości.
Pracodawca powinien założyć i prowadzić odrębnie dla każdego pracownika imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą. Jeżeli taka karta zawiera również dane do celów podatkowych, pozwalające sporządzić informację PIT-11 czy roczne obliczenie podatku PIT-40, to pracodawca może prowadzić jedną kartę.
Jedna z naszych byłych pracownic domaga się wydania tzw. paska wynagrodzeń za ostatni miesiąc, za który otrzymała pensję. Żądania kieruje w wiadomościach e-mail. Czy mamy obowiązek wydać jej pasek wynagrodzeń na podstawie wiadomości elektronicznej?
Przepisy prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Czy rachunki-refundacja Udziałowcowi kosztów wynagrodzenia prezesa zarządu Spółki są kosztami uzyskania przychodów Spółki po ich zapłaceniu? Czy rachunki-refundacja Udziałowcowi kosztów wynajmu mieszkania służbowego w Warszawie, zamieszkałego przez prezesa zarządu Spółki, są takimi kosztami? Jedynym udziałowcem Spółki jest spółka z kapitałem niemieckim. Udziałowiec oddelegował swojego pracownika-obywatela
Pytanie Podatnika dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w roku 2004 r. wynagrodzeń naliczonych za 2004 r. i wypłaconych wraz z uregulowaniem składek ZUS w 2005 r.
Pracownik jest obowiązany potwierdzić swoje przybycie i obecność w pracy w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Te same wymogi dotyczą również odbioru wynagrodzenia w kasie zakładu pracy.
Z napływających do redakcji sygnałów wiemy o poważnych trudnościach pojawiających się przy prowadzeniu listy płac. Niejednokrotnie mają one charakter nie tylko rachunkowy, ale dotyczą też samych zasad naliczania rozmaitych składników wynagrodzenia i prawidłowego nimi dysponowania. Odpowiadając na te sygnały, przekazujemy do rąk naszych Czytelników szczegółowy praktyczny poradnik. W kolejności podyktowanej
Czy zarachowane w miesiącu grudniu 2005 roku, a wypłacone w styczniu 2006 roku koszty wynagrodzeń oraz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w 2005 roku?