Interpretacja indywidualna z dnia 29 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.685.2024.1.KF
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem transportu, zakwaterowania i wyżywienia oddelegowanym pracownikom.
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem transportu, zakwaterowania i wyżywienia oddelegowanym pracownikom.
Uznanie rozliczeń związanych z transferem zobowiązań pracowniczych, dokonywanych w następstwie przejścia zakładu pracy na Nowego Pracodawcę, za wynagrodzenie należne z tytułu świadczenia usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, oraz prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących rozliczenia dokonane pomiędzy Wnioskodawcami ze wskazanego wyżej tytułu.
Uznanie rozliczeń związanych z transferem zobowiązań pracowniczych, dokonywanych w następstwie przejścia zakładu pracy na Nowego Pracodawcę, za wynagrodzenie należne z tytułu świadczenia usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, oraz prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących rozliczenia dokonane pomiędzy Wnioskodawcami ze wskazanego wyżej tytułu.
Brak obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (Klientów) oraz swoich własnych pracowników.
Naliczanie podatku VAT z tytułu odsprzedaży usług telekomunikacyjnych.
Czy zapewnienie pracownikom kierowcom Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego transportu z domu do miejsca rozpoczęcia pracy oraz z miejsca zakończenia pracy do domu stanowi przychód po stronie pracownika z tytułu stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie wiadomo, który konkretnie pracownik i w jakim zakresie skorzystał z tej usługi?
Czy ponoszone przez Spółkę wydatki osobowe, poświęcone na bezpośrednią obsługę inwestycji (w części wynikającej z prowadzonej przez pracowników ewidencji czasu pracy) oraz rzeczowe związane z funkcjonowaniem JRP powinny zostać zaliczone do kosztów nabycia lub wytworzenia środków trwałych i w ten sposób zwiększać wartość początkową tychże środków trwałych, dając podstawę do odliczania w ciężar kosztów
Świadczenia na rzecz pracowników budzą wątpliwości w różnych aspektach podatkowych. Jednym z nich jest ustalenie przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych pracodawcy na rzecz pracownika. W których przypadkach powstaje przychód z tego tytułu? Jak ustalić jego wartość? To tylko niektóre z pojawiających się pytań. Równie ważne jest zaliczenie kosztów pracowniczych do kosztów pracodawcy. Przyjmuje się
Czy pracodawca - Sp. z o.o. - ma prawo zaliczyć koszt dofinansowania składek na ubezpieczenie grupowe na życie do kosztów uzyskania przychodu?
Nieodpłatne przekazanie biletów wstępu do muzeum i teatru pracownikom i kontrahentom opodatkowanie i prawo do odliczenia w związku z nabyciem biletów.
Nasza firma zamierza kupić kilka telefonów komórkowych, które będą przekazane do użytkowania pracownikom z działu serwisu. Każdemu z nich zamierzamy przyznać określony limit na rozmowy. Koszty połączeń wykraczających poza ten limit będą potrącane z wynagrodzeń pracowników za ich zgodą lub zwracane bezpośrednio do naszej kasy. Czy kwota przyznanego limitu stanowi dla pracowników przychód, od którego
Wnioskodawca na podstawie umów cywilnoprawnych zajmuje się obsługą Funduszu Świadczeń Socjalnych jednostek oświatowych. Czy na podstawie ww. umów jest możliwym scedowanie obowiązków płatnika na inny podmiot?
Czy wnoszona przez Spółkę zryczałtowana opłata miesięczna za świadczone pracownikom usługi medyczne oraz gotowość do ich świadczenia jest przychodem pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy objęcie go opieką medyczną w ww. formie?W jaki sposób obliczyć wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia?
Czy wydatki poniesione przez Spółkę na zakup polisy ubezpieczeniowej na rzecz pracowników będą kosztem uzyskania przychodów Spółki?
Czy wydatki z tytułu przejazdu taksówką w celach służbowych, potwierdzone paragonem, mogą - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
Czy w wyniku zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne powstanie przychód ze stosunku pracy? Czy w przypadku gdy zwrot dotyczy składek nadpłaconych więcej niż 5 lat temu, przychód nie powstanie ze względu na przedawnienie?
Spółka pyta od kiedy W. Sp z o. o. powinna naliczać podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczeń w postaci posiłków regeneracyjnych jakie wydano zatrudnianym pracownikom?
1) Podatnik przekazuje pracownikom towary i świadczy usługi (np. wycieczki krajowe) finansowane w całości lub częściowo ze środków ZFŚS od zakupu, których nie odlicza podatku VAT; dokonuje też dofinansowania do tzw. "wczasów pod gruszą". Czy sfinansowanie lub dofinansowanie powyższych świadczeń z ZFŚS podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?2) Czy istnieje konieczność wystawiania pracownikom faktur VAT
Podatnik ma wątpliwości czy wynagrodzenie uiszczane przez pracowników za dostarczone na ich rzecz towary i usługi stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług (zgodnie z postanowieniami art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ww. ustawy).
Wobec wątpliwości płatnik sformułował zapytanie - czy w świetle art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych turnusy zdrowotne stanowiące nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika i finansowane przez pracodawcę są dla pracownika przychodem?