Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.42.2024.2.AKR
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (cele mieszkaniowe).
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (cele mieszkaniowe).
Odpłatne zbycie w dniu 26 sierpnia 2019 r. lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku, w którym miało miejsce nabycie do dnia sprzedaży nie upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w ww. przepisie i dochód uzyskany z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania środków z tej sprzedaży na spłatę pożyczki hipotecznej jeżeli umowa pożyczki nie wskazuje celu jej zaciągnięcia.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego w przypadku wydatkowania środków z tej sprzedaży na spłatę pożyczki udzielonej małżonkowi przez sąd apelacyjny w celu budowy budynku mieszkalnego.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku w przypadku wydatkowania środków z tej sprzedaży na spłatę pożyczki udzielonej przez z prokuraturę apelacyjną w celu spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego na sfinansowanie zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz związanego z nim budynku mieszkalnego.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości w przypadku wydatkowania środków na spłatę pożyczki udzielonej przez Bank będący pracodawcą wnioskodawczyni ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Skutki podatkowe umorzenia pożyczki.
Czy podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług czynności udzielania pracownikom i emerytom pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Czy spłatą pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wraz z odsetkami można udokumentować przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży na cele mieszkaniowe?
Czy możliwe jest dokonanie korekty zeznań podatkowych za lata 1992-1995 i stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy w deklaracji podatkowej wykazano zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej.
dot. opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 2 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, wydatkowanego na spłatę pożyczki zaciągniętej w zakładzie pracy z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
Czy umorzona pożyczka mieszkaniowa będzie przychodem dla dzieci zmarłego pracownika, w sytuacji gdy nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe ustalające faktycznych spadkobierców przejmująycch obowiązki dłużnika?
Czy odsetki od udzielanych pracownikom pożyczek mieszkaniowych z funduszu świadczeń socjalnych uwzględnia się w strukturze sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług?
Stan faktyczny :Spółka udziela pożyczek na cele mieszkaniowe swoim pracownikom, środki pieniężne pochodzą z funduszu socjalnego. Pożyczka taka jest oprocentowana. Na odsetki od tej pożyczki nie jest wystawiana faktura vat. Traktujemy to poza vatem gdyż jest to w ramach działalności socjalnej. W zakresie działalności statutowej Spółka nie ma wpisu o udzielaniu jakichkolwiek pożyczek.Pytanie:Czy prawidłowo
Szpital udziela pożyczek na cele mieszkaniowe ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników wg regulaminu. Określone w umowie odsetki od wyżej wymienionych pożyczek zwiększają fundusz socjalny oraz stanowią świadczenie zwolnione od podatku VAT. Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: Dokument w formie wykazu - zestawienia kwot odsetek - przyjmowany jest do
Czy pracodawca ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od spadkobierców zmarłego pracownika w sytuacji gdy umorzenie niespłaconej pożyczki z funduszu mieszkaniowego następuje po śmierci pracownika?
Czy spłata pożyczki mieszkaniowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, dokonana ze środków otrzymanych ze sprzedaży mieszkania, stanowi wydatek poniesiony na cele mieszkaniowe umniejszający przed opodatkowaniem zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychód ze sprzedaży mieszkania?
W 2004 roku podatnik sprzedał lokal mieszkalny (zakupiony w 2001 roku). Czy spłata, po terminie sprzedaży nieruchomości, bankowego kredytu mieszkaniowego i pożyczki mieszkaniowej z Zakładowego Funduszu Mieszkaniowego (zaciągniętych w 2001 roku na zakup ww. lokalu) oraz kwoty z tytułu ugody zawartej z byłą żoną, stanowi podstawę do skorzystania z ulgi podatkowej w myśl art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a