Interpretacja indywidualna z dnia 5 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.510.2024.2.MST
Skutki podatkowe wypłaty kapitału z Indywidualnego Planu Emerytalnego.
Skutki podatkowe wypłaty kapitału z Indywidualnego Planu Emerytalnego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wydatkowanie środków pieniężnych z własnych oszczędności na zapłatę transzy na nabycie od dewelopera lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość przed uzyskaniem przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości; wydatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia działek na własne cele mieszkaniowe, tj. na wykończenie (remont) lokalu mieszkalnego stanowiącego
Kontynuujemy cykl poradników, w których podpowiadamy, jakie działania można podjąć w sytuacji spowolnienia gospodarczego. W poprzednim numerze opisywaliśmy, jak sprawdzić kondycję firmy i zwiększyć jej szanse na przetrwanie w kryzysie. Dziś, w drugim odcinku, radzimy, jakimi metodami poprawić płynność finansową. Wskazujemy m.in., kiedy dozwolona jest optymalizacja podatkowa, jak obniżyć rachunki za
Działania skoncentrowane na obniżeniu wydatków związanych z powierzeniem pracy są uznawane za optymalizację kosztów zatrudnienia. Ma to szczególne znaczenie w czasie kryzysu, kiedy podmioty zatrudniające poszukują rozwiązań, które pozwolą im przetrwać w trudniejszej biznesowo rzeczywistości. Towarzyszy temu przede wszystkim wybór najkorzystniejszej formy współpracy lub jej zmiana, ale też możliwość
Skutki podatkowe transferu środków pieniężnych do Polski oraz moment, od którego odsetki podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Czy Wnioskodawczyni nie zostanie cofnięta ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych z lat 2000-2003 (oraz mężowi) jeśli przyjmie od rodziców prawo do przekazanego Jej rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego?
Czy w przypadku niezrealizowania celu systematycznego oszczędzania po otrzymaniu w drodze cesji uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, tj. po wypłacie zgromadzonych oszczędności i przeznaczenia ich na cel inny niż mieszkaniowy wystąpią skutki podatkowe?
Podatnicy rozpoczeli w 1999r. systematyczne oszczędzanie w Kasie Mieszkaniowej i z tego tytułu korzystali z ulgi podatkowej. W 2006r. zamierzają skrócić okres oszczędzania i dokonać cesji zgromadzonych środków na rzecz syna, który mimo posiadanego własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego, zamierza za przekazane oszczędności zakupić mieszkanie na rynku wtórnym i dokonać remontu tegoż mieszkania
Czy zawarcie w 2005r. aneksu do umowy o kredyt kontraktowy na wydłużenie okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej nie spowoduje obowiązku zwrotu ulgi podatkowej, z której korzystano w latach 2001-2004?
Wydatkowanie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, które były uprzednio przedmiotem odliczenia od podatku w zeznaniu podatkowym za 2001 rok, w sytuacji likwidacji rachunku bankowego.
Czy dochodu z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym nie należy pomniejszać o straty z transakcji wykonywanych w ramach prowadzenia rachunku IKE, gdyż art. 30 ust. 3a updof dotyczy jedynie strat z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych z transakcji dokonywanych poza rachunkiem IKE oszczędzającego?
Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku zaistnienia zdarzenia powodującego opodatkowanie dochodu uzyskanego z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, tj. jak określić "sumę wpłat", o której mowa w art. 30 ust. 3a updof?
dotyczy opodatkowania renty uzupełniającej otrzymywanej z Francji
Czy środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym przez oboje małżonków mogą byc przeznaczone na zakup mieszkania przez tylko jednego z małżonków i czy istnieje możliwość darowania zakupionego mieszkania córce?
Wprowadzenie opodatkowania przychodów z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika spowodowało, iż wiele osób prowadzących działalność gospodarczą rozważa, czy nie lokować oszczędności na rachunkach związanych z tą działalnością.