Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.601.2024.3.MJ
Zwolnienie przedmiotowe - nabycie gruntu oraz budowa domku letniskowego.
Zwolnienie przedmiotowe - nabycie gruntu oraz budowa domku letniskowego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - przychód uzyskany ze sprzedaży własnościowego mieszkania wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, tj. na kupno i rozbudowę domu letniskowego całorocznego.
Kwalifikacja przychodów z najmu domków rekreacyjnych do odpowiedniego źródła i możliwości rozliczania tego przychodu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.
Stawka zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Sprzedaż nieruchomości koszty uzyskania przychodu oraz wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na remont domu letniskowego i na spłatę kredytu.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości i domku letniskowego.
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że Wnioskodawca może do wydatków na własne cele mieszkaniowe zakwalifikować wydatki poniesione na docieplenie domu wełną mineralną, wyremontowanie dachu, zamontowanie dodatkowych grzejników, wymiana kotła gazowego i drobny remont kuchni z wyjątkiem wydatków na wyposażenie kuchni. Tym samym, w tym zakresie dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości korzysta
Czy Wnioskodawczyni ma prawo do zastosowania opodatkowania przychodów z wynajmu domku letniskowego dla rodziny i znajomych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%?
opodatkowanie przychodów z najmu domu letniskowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%
Należy stwierdzić, że trudno mówić w omawianej sytuacji o zamiarze realizacji własnego celu mieszkaniowego poprzez remont domku letniskowego, ponieważ zamiar ten uzależniony jest od zdarzeń przyszłych i niepewnych. Wnioskodawca deklaruje jedynie swój potencjalny zamiar, uzależniony od innych czynników i nie stwierdza że cel mieszkaniowy będzie realizowany. W celu spełnienia warunków skorzystania ze
Czy wybór formy opodatkowania najmu w formie ryczałtu od osób fizycznych w wysokości 8,5% jest odpowiedni lub czy potraktować go należy jako prowadzenie działalności gospodarczej?
Wzajemne potrącenie wierzytelności między gminą a Wnioskodawcą - w zakresie wartości nakładów poniesionych przez Wnioskodawcę na domek letniskowy w wysokości 39.811 zł - nie spowoduje powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy, co oznacza, że nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży domku letniskowego oraz ruchomości.
Przychody uzyskane z najmu drewnianych domków letniskowych na okres krótkotrwały (PKWiU 55.20.19.0), jako przychody ze świadczenia usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, winny podlegać opodatkowaniu 17% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Czy wynajmując domek letniskowy mogę rozliczać się z dochodu na zasadzie ryczałtu 8,5%? Czy jako osoba fizyczna mogę prowadzić najem bez zakładania działalności gospodarczej?
Czy stawka ryczałtu 8,5% jest właściwą stawką podatkową w odniesieniu do dochodów, jakie Wnioskodawczyni uzyskała w 2009 r. z wynajmu domku letniskowego, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Według jakiej stawki VAT Wnioskodawca winien zafakturować wykonanie i wybudowanie domu z bali?
Opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym.
Przy założeniu, iż w wynajmowanych domkach turystycznych łączna liczba pomieszczeń spełniających słownikową definicję pokoju (przy zastosowaniu wykładni językowej) nie przekroczy 12, można uznać (po spełnieniu dodatkowych warunków określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), że Wnioskodawczyni mogłaby
Jaką stawkę podatku VAT winna być opodatkowana sprzedaż domu letniego przez producenta i jednocześnie sprzedawcę ?
Jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować wykonawca wystawiając fakturę za wykonanie robót budowlano-montażowych związanych z wykonaniem domu z drewna?
Czy podatnicy mogą odliczyć od podatku wydatki związane z remontem domku letniskowego?