Interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.429.2024.2.NM
Obowiązki płatnika - wypłata wynagrodzenia twórcy projektu wynalazczego.
Obowiązki płatnika - wypłata wynagrodzenia twórcy projektu wynalazczego.
Możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania odsetek zasądzonych wyrokiem sądu.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
W zakresie opodatkowania przeniesienia za wynagrodzeniem prawa do uzyskania patentu na wynalazek na Nabywcę.
Czy wydatki poniesione w związku ze zgłoszeniem wynalazku wytworzonego we własnym zakresie w celu uzyskania prawa ochronnego oraz opłaty ponoszone w okresie jego ochrony, są kosztem uzyskania przychodu w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, niezależnie od daty uzyskania prawa ochronnego do wynalazku?
Czy Spółka posiada prawo do zastosowania ulgi, o której mowa w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. czy przysługuje jej prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wydatków poniesionych w latach 2012-2013 na nabycie nowej technologii opisanych w punkcie a) oraz b)?
Czy możliwe jest zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu zawartej umowy licencyjnej?
obowiązki płatnika związane z wypłatą honorarium za przeniesienie prawa do stosowania wynalazku
1. Czy należny jest podatek VAT od opłat licencyjnych wynikających z umowy licencyjnej zawartej w roku 2001, które dopiero w przyszłości będą zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu? Jeżeli tak, to z jaką datą powstaną te należności? Z datą uprawomocnienia się wyroku sądowego? Czy z datami należności wynikającymi z działań licencjobiorcy, polegających na zastosowaniu wynalazku, pomimo braku zapłaty? 2.
Czy wypłacone byłemu pracownikowi wyrównanie wynagrodzenia za korzystanie przez Spółkę z opracowanego przez niego projektu racjonalizatorskiego, stanowi przychód ze stosunku pracy w sytuacji, gdy projektów takich mogą dokonywać tylko pracownicy Spółki? Czy ustalając wysokość zaliczki na podatek od ww. wyrównania wynagrodzenia, należy zastosować koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 2
Czy odsetki od nie wypłaconego wynagrodzenia za stosowanie wynalazku są wolne od podatku dochodowego? 1401/FB-79/EJ/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Czy wypłata odsetek od wynagrodzenia za stosowanie wynalazku na rzecz spadkobierców po zmarłym byłym pracowniku - emerycie zobowiązuje zakład pracy do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Kto i w jakich terminach powinien zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży praw patentowych osobie prawnej?
Czy podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach, której osiągnął przychód z tytułu opłaty licencyjnej (otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji ) za przeniesienie na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza granicami Polski prawa stosowania wynalazku chronionego patentem ma prawo do zastosowania względem tego przychodu kosztów uzyskania, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 2
Czy zaległe wynagrodzenie za projekt wynalazczy przyznane przez sąd oraz odsetki od tego wynagrodzenia będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Jak należy postępować w przypadku wypłacania opłaty licencyjnej za korzystanie z wynalazku ?