Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.505.2022.3.MN
Obowiązki płatnika w związku ze zwolnieniem cudzoziemców z opłat za studia doktoranckie.
Obowiązki płatnika w związku ze zwolnieniem cudzoziemców z opłat za studia doktoranckie.
Zwolnienie doktoranta z opłaty za studia nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i w konsekwencji po stronie doktoranta nie powstaje przychód. Państwo jako płatnik nie jesteście zobowiązani do pobrania zaliczki na podatek dochodowy ani do wystawienia informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Świadczenie wypłacone w ramach stypendium doktorskiego stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit b) ustawy o PIT.
PROBLEM Od 1 lutego 2020 r. zamierzamy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę (w wieku 25 lat), która od 1 października 2019 r. kształci się w szkole doktorskiej. Czy z tytułu mowy zlecenia osoba ta będzie podlegać u nas ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu? Czy zatrudnienie na zlecenie wpłynie na zakres ubezpieczenia w szkole doktorskiej?
Od 1 października 2019 r. w nowo powstałych szkołach doktorskich kształcenie rozpoczęli pierwsi doktoranci. Zgodnie z nowymi przepisami podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Mogą także przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jednak zasiłki finansowane z tego ubezpieczenia będą mogli otrzymywać wyłącznie po ustaniu tytułu ubezpieczenia.
W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.
Studia doktoranckie stanowią jedną z form kształcenia, organizowane są przez wybrane placówki naukowe w celu umożliwienia słuchaczom tych studiów przygotowanie rozprawy doktorskiej. Studia doktoranckie mogą być tworzone jedynie przez uczelnie bądź inne placówki naukowe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Czy przy ustalaniu kapitału początkowego podlegają uwzględnieniu okresy studiów doktoranckich? - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Czy opłatę za studia doktoranckie Wnioskodawczyni może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Czy opłaty za uczestnictwo w studiach doktoranckich, których kierunek związany jest prowadzoną działalnością gospodarczą mogą stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Zwolnienie z opodatkowania przychodu wynikającego ze zwolnienia z opłat za studia doktoranckie.
Czy wydatki związane z uzyskaniem tytułu doktora nauk prawnych, konkretnie wpłaty tytułem czesnego za odbywanie studiów doktoranckich z zakresu prawa stanowią koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej - działalności prawniczej, działalności radcy prawnego w formie Kancelarii Radcy Prawnego?
Czy wydatki związane z uzyskaniem tytułu doktora nauk prawnych, konkretnie wpłaty tytułem czesnego za odbywanie studiów doktoranckich z zakresu prawa stanowią koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej - działalności prawniczej, działalności radcy prawnego w formie Kancelarii Radcy Prawnego?
1.Czy doradca podatkowy (Wnioskodawca) prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na obligatoryjne składki członkowskie płacone na rzecz Krajowej Izbie Doradców Podatkowych? 2.Czy doradca podatkowy (Wnioskodawca) prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy
Podstawą prawną otrzymanego świadczenia nie jest stosunek pracy, ale uchwała senatu publicznej uczelni, podjęta na podstawie upoważnienia ustawowego, regulująca zasady pobierania opłat od studentów i doktorantów. Dlatego też przedmiotowy przychód nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT, ale przychód z innych źródeł określony w art. 20 ust. 1 ustawy PIT. Z
zaliczenie do kup wydatków na studia podyplomowe i doktoranckie
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w związku ze studiami doktoranckimi w zakresie prawa przez notariusza.
Czy koszty dotyczące niestacjonarnych studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania, tj.: - opłaty za poszczególne semestry tychże studiów doktoranckich,- noclegi związane z pobytem na uczelni,- koszty dojazdu,- koszty diet związanych w pobytem na uczelni,- materiały dydaktyczne,- udział w obligatoryjnych seminariach i konferencjach,można uznać za wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodów, o których
Należy stwierdzić, iż w 2011 roku w okresie, gdy centrum interesów życiowych znajduje się poza granicami Polski, tj. od 01 stycznia 2011 r. do końca czerwca 2011 r. oraz od połowy sierpnia do 31 grudnia, Wnioskodawczyni nie posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski i podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlega opodatkowaniu jedynie od dochodów osiąganych