Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      Czy wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę wymaga zgody drugiej strony umowy

      Pracownik od pewnego czasu regularnie spóźniał się do pracy, słabo także wykonywał swoje zadania. Dyrektor zdecydował się na wręczenie mu wypowiedzenia. Po rozmowie z pracownikiem podjął jednak decyzję o cofnięciu wypowiedzenia (pracownik miał przez pewien czas bardzo poważne kłopoty rodzinne, co wpłynęło na realizację przez niego obowiązków służbowych). W jaki sposób formalnie należy uregulować to

    • comment
      Porada

      Jak w umowie o pracę sprostować błąd dotyczący wysokości wynagrodzenia

      Osoba pracująca w kadrach naszej firmy w umowie o pracę jednego z pracowników popełniła błąd dotyczący wysokości wynagrodzenia za pracę. W wyniku pomyłki pracownikowi wskazano w umowie wynagrodzenie o wiele wyższe od tego, które wynikało z uzgodnień z pracownikiem przed sporządzeniem umowy. W jaki sposób powinniśmy sprostować ten błąd?

    • comment
      Porada

      DORĘCZENIE OŚWIADCZENIA O ROZWIĄZANIU STOSUNKU PRACY BEZ WYPOWIEDZENIA

      Rozwiązałem umowę o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik jest nieobecny w pracy i chciałbym oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę wysłać pocztą. Kiedy będę mógł uznać, że wysłane listem poleconym oświadczenie zostało doręczone? Jaką datę mam umieścić w świadectwie pracy? - pyta Czytelnik z Poznania.

    • comment
      Artykuł

      UTRATA ZAUFANIA PRZYCZYNĄ ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ (CZ. 1)

      Pracodawca bez obaw może powołać się na utratę zaufania jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem. Wystarczy, że racjonalnie uzasadni swoją decyzję i np. wykaże niesumienność pracownika.

    • comment
      Artykuł

      DORĘCZENIE OŚWIADCZENIA O ROZWIĄZANIU UMOWY O PRACĘ

      Przesyłka za zwrotnym potwierdzeniem odbioru daje pewność, że pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę dotarło do pracownika, a tym samym pracownik mógł zapoznać się z jego treścią.

    • comment
      Porada

      DOMYŚLNE NAWIĄZANIE STOSUNKU PRACY

      Pomimo zakończenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik nadal stawiał się w pracy i podpisywał listę obecności. Po kilku dniach ochrona przestała wpuszczać go na teren zakładu. Według twierdzenia pracownika fakt, że przez pewien czas przychodził do pracy świadczy o tym, że został ponownie zatrudniony. Czy ma rację? - pyta Czytelnik z Włocławka.

    • comment
      Porada

      PRZYJĘCIE WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ

      Wręczyłem 31 stycznia 2008 r. pracownicy pismo wypowiadające umowę o pracę. Jednak pracownica odmówiła jego przyjęcia i podpisania, twierdząc, że okres wypowiedzenia jest nieprawidłowy. Czy pracownik może odmówić przyjęcia pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę? - pyta Czytelnik z Łukowa.

    • comment
      Porada

      ODWOŁANIE OŚWIADCZENIA WOLI

      Pracownik działu produkcji w styczniu 2008 r. wystąpił do pracodawcy z prośbą rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron z końcem listopada. Pracodawca wyraził zgodę na takie rozwiązanie umowy. Jednak na początku marca pracownik złożył pracodawcy pismo, w którym odwołuje swoje oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron. Jako powód podaje silny stres, w jakim się znalazł po

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00