Zmiany dla pracodawców w rozliczaniu składek oraz sporządzaniu dokumentów ubezpieczeniowych w 2022 r. – prezentacja z webinarium ZUS
Płatników składek, ubezpieczonych i świadczeniobiorców czekają istotne zmiany m.in. w zakresie ubezpieczeń społecznych, zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz świadczeń emerytalnych i rentowych. Nowelizacja ustawy systemowej doprecyzowuje obowiązujące już przepisy, a także wprowadza nowe, które dotyczą m.in. usprawnienia w rozliczeniach pomiędzy ZUS a płatnikami składek, obowiązku założenia profilu
Z dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ może skorzystać osoba niepracująca, która nie może lub nie chce zarejestrować się jako bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy i która nie posiada żadnego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Z takiej możliwości może również skorzystać pracownik na urlopie bezpłatnym.
Zleceniobiorca, który podlega wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniom (nie płaci składki chorobowej), uległ wypadkowi przy wykonywaniu zlecenia. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego?
Nowa ustawa normująca kwestie ubezpieczenia zdrowotnego wprowadziła pewne zmiany w stosunku do stanu poprzedniego. Czy są to zmiany istotne? Kto od 1 kwietnia br. podlega innym niż do tej pory zasadom ubezpieczenia zdrowotnego? Jak znaczące są to zmiany? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.