Co zrobić z nadpłatą podatku?
Podatnik ma nadpłatę w podatku od nieruchomości. Czy można mu ją zwrócić bez jego wniosku?
Podatnik ma nadpłatę w podatku od nieruchomości. Czy można mu ją zwrócić bez jego wniosku?
Jeśli z urzędu skarbowego wpłynie postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z powodu nieściągalności (brak dochodu, majątku), to czy można umorzyć takie zaległości z urzędu?
W opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi postała nadpłata. Zobowiązany złożył wniosek o zarachowanie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań. Mając na uwadze fakt, że opłata jest należnością miesięczną (oraz fakt, że na załatwienie sprawy mamy miesiąc), to czy w takim przypadku należy zarachować nadpłatę zgodnie z dyspozycją podatnika i pozostawić pismo w aktach sprawy? Czy zarachować nadpłatę
Organ podatkowy nie może zadecydować o zaliczeniu nadpłaty bez wiedzy i woli podatnika, jeżeli zaległość podatkowa wynika z decyzji nieostatecznej, której nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności. Tylko podatnik w takiej sytuacji może zadecydować o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległości podatkowej. Prezentujemy treść interpretacji ogólnej MF w tej sprawie.
Merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy przybiera postać wyroku lub nakazu zapłaty. W postanowieniach natomiast sąd rozstrzyga o kwestiach związanych z tokiem postępowania oraz o kwestiach incydentalnych.