Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.551.2022.1.AMA
Możliwość korzystania przez Pana oraz Pana małżonkę ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy w związku ze świadczeniem usług dzierżawy.
Wliczanie do limitu sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 113 ustawy, zwrotu uzyskanych od nabywcy kosztów opłat administracyjnych, opłat za wieczyste użytkowanie i podatku od nieruchomości
Czy amortyzacja będzie kosztem podatkowym? Czy wyposażenie mieszkań w niezbędny sprzęt będzie kosztem podatkowym?Czy opłata czynszu i poniesienie innych opłat np. za prąd, będzie kosztem podatkowym w przypadku braku najemcy?
1. Czy odpracowywanie przez dłużnika - lokatora zaległości z tytułu opłat czynszowych nie będzie skutkowało powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy Spółka postąpi prawidłowo nie dokonując poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz nie wystawiając dłużnikowi PIT-8C?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpracowania zobowiązań czynszowych i eksploatacyjnych.
Opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Czy są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych przychody z odsetek uzyskanych od zaległości czynszowych pochodzących z lokali mieszkalnych płaconych przez członków Spółdzielni?
Czy Wnioskodawca prawidłowo nalicza podatek VAT w wysokości 22 % od opłat eksploatacyjnych za część lokalu mieszkalnego wynajmowanego przez członka spółdzielni (któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu) osobie trzeciej na prowadzenie działalności gospodarczej (biura)?
Czy zasądzona przez Sąd kwota z tytułu podwyższenia czynszu za korzystanie z lokalu użytkowego, wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowi koszt uzyskania przychodów?
Czy przedstawione w opisie Zdarzenia przyszłe rozliczenia, jakie zamierzamy wprowadzić od dnia 1 stycznia 2008 r. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług VAT z tytułu najmu gminnych lokali mieszkalnych stanowiących 100% własność Gminy Miejskiej administrowanych przez Spółkę będą prawidłowe?Czy przedstawione w opisie Zdarzenia przyszłe rozliczenia, jakie zamierzamy
Czy są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych dochody Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z tytułu opłat czynszowych od lokali mieszkalnych i niemieszkalnych oraz garaży?.
Czy jako osoby fizyczne nie prowadzące najmu lokali w formie działalności gospodarczej , w przypadku zajecia należności z tytułu najmu przez komornika nie many obowiązku wystawiania faktur VAT, a tym samym płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług? -Ponadto czy czasowy brak przychodu z najmu lokali mieszkalnych wstrzymuje dokonanie odpisów amortyzacyjnych od lokali
Czy są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych przychody spółdzielni mieszkaniowej z tytułu opłat czynszowych od lokali mieszkalnych i lokali użytkowych, funduszu remontowego, odsetek od zaległości czynszowych i lokat bankowych oraz sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, przy przenoszeniu tego prawa na członka spółdzielni właściciela boksu garażowego na tym gruncie?
Czy wydatki związane z użytkowaniem wynajętego lokalu wynikające z umowy najmu, np. opłaty za czynsz, opłaty za media oraz inne usługi eksploatacyjne, ponoszone przez Spółkę do czasu oddania modernizowanego budynku do używania, stanowią bieżące koszty uzyskania przychodów Spółki, czy zwiększają wartość inwestycji w obcym środku trwałym.
Czy poniesione koszty tytułem opłaty wstępnej - czynszu inicjalnego powinny być zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodów przez cały okres trwania umowy, proporcjonalnie w wysokości 1/24 poniesionych kosztów, czy też w momencie ich poniesienia?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą i ma zamiar:1) utworzyć filię działalności w Macedonii. W związku z powyższym będzie ponosiła koszty związane z wynajmem pomieszczenia na biuro, zatrudnienia pracownika, koszty opłat m. in. za telefon i czynsz. Czynsz będzie płacony w walucie europejskiej (euro) a podstawą zapłaty będzie faktura lub umowa. W
Czy opłaty czynszowe pobierane od osób zajmujących lokal mieszkalny typu lokatorskiego bez tytułu prawnego są czyynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
Czy jednoskładnikowa opłata czynszowa wynikająca z umowy najmu lokalu mieszkalnego, w którą wliczone są opłaty eksploatacyjne (m. in. media) podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług?
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej proporcjonalnie do zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej powierzchni w lokalu mieszkalnym wpłaty na fundusz remontowy, termomodernizacyjny, opłaty za legalizację wodomierzy, zaliczkęza wodę czy też jedynie opłatę eksploatacyjną, wywóz nieczystości, co, konserwacje instalacji gazowej?
Czy oddanie nieruchomości gruntowej w wieczyste użytkowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kontekście wystawianych przez Spółdzielnię faktur VAT z tytułu wykonywanych czynności na rzecz członków spółdzielni posiadających własnościowe prawo do lokalu użytkowego, za które pobierane są opłaty eksploatacyjne i utrzymania nieruchomości.
dotyczy opodatkowania opłat związanych z garażami, do których członkowie spółdzielni posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (eksploatacja, konserwacja, fundusz remontowy) oraz opodatkowania wynajmu dodatkowych piwnic dla członków spółdzielni
Jak należy opodatkować opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, którzy posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do garażu? Jak w takim przypadku wyliczyć podatek VAT?
Pytanie dotyczy zakresu zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ) w odniesieniu do najmu lokali użytkowych.