Czy specjalista ds. bhp może przeprowadzać dla pracowników szkolenia okresowe bhp
Czy pracodawca może samodzielnie przeprowadzać wstępne szkolenia z zakresu bhp (instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy)?
Pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych powinien zapewnić im szkolenia bhp oraz skierować na profilaktyczne badania lekarskie. Ma także obowiązek poinformować młodocianych o występującym ryzyku zawodowym na stanowiskach pracy, które zajmują. Taki obowiązek informacyjny obejmuje nie tylko młodocianego, ale także jego opiekuna prawnego. Pracodawca musi również pamiętać o przygotowaniu wykazu
W naszym zakładzie mamy służbę bhp. Szkoli ona pracowników z zakresu instruktażu ogólnego. Pracodawca chciałby jednak wiedzieć, czy szkolenie wykonywane przez pracownika tej służby jest wystarczające. Jak powinien wyglądać i co zawierać prawidłowy instruktaż ogólny?
Pracodawca w związku z wprowadzeniem nowego regulaminu organizacyjnego zmienił nazewnictwo kilku stanowisk pracy. Czy pracownik, któremu zmieniono stanowisko pracy wyłącznie w związku z modyfikacją jego nazwy, bez formalnej zmiany zakresu obowiązków, powinien ponownie przejść instruktaż stanowiskowy? Przechowywana w aktach osobowych karta szkolenia wstępnego z zakresu bhp zawiera wskazanie konkretnego
Jakie szkolenia i w jakich terminach powinien odbyć pracownik, który w trakcie trwania zatrudnienia w zakładzie pracy awansował na stanowisko kierownicze? Kiedy pracownik ten będzie mógł przeprowadzać szkolenia wstępne - instruktaż stanowiskowy dla swoich podwładnych?
Przepisy prawa pracy nie zawierają przepisów rozstrzygających wprost, kiedy pracownik ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Jedyny wyjątek stanowią szkolenia dotyczące bhp.
Szkolenie wstępne może być prowadzone jako: instruktaż ogólny przeznaczony dla osób rozpoczynających pracę w zakładzie pracy, instruktaż stanowiskowy przeznaczony dla osób rozpoczynających pracę na danym stanowisku, szkolenie podstawowe.