Czy legitymacją emerycką można udokumentować staż pracy na potrzeby ustalenia wymiaru urlopu
Zatrudniamy 26 pracowników. Z przyczyn organizacyjnych (likwidacja stanowisk) podjęliśmy decyzję o zwolnieniu dwóch pracowników. Jeden ze zwalnianych pracowników jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony i obowiązuje go okres 2-tygodniowego wypowiedzenia, który zakończy się 7 lipca 2012 r. Czy musimy temu pracownikowi wypłacić odprawę pieniężną?
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy można zaliczyć do stażu pracy jako okres nieskładkowy zasiłek chorobowy, który był wypłacony w czasie urlopu bezpłatnego według zestawienia: • urlop bezpłatny 1.02-5.12.1996 r., • zatrudnienie na czas określony w czasie trwania urlopu bezpłatnego 1.02-30.06.1996 r., • wypadek w pracy i zwolnienie lekarskie 28.04-30.06.1996 r., • zasiłek chorobowy do 30.09. 1996 r.
Pracownik dostarczył świadectwo pracy dokumentujące okres za- trudnienia 1.08.1972-18.06.1987 r. W tym czasie otrzymywał wynagrodzenie w formie ryczałtu. Czy zatrudnienie to należy wliczyć do stażu pracy uprawniającego do wysługi lat, a także czy ww. zatrudnienie zalicza się do okresu pracy - kapitał początkowy - okres zatrudnienia? - Stały Czytelnik.
Czy okresy pracy w gospodarstwie rolnym mogą być uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury pracowniczej? - Małgorzata J. z Warszawy.
Mam 25-letni staż pracy. Mój pracodawca twierdzi, że do wyliczeń podstawy wymiaru kapitału muszę przyjąć kolejne 10 lat z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. W związku z niskimi zarobkami w tym czasie wolałbym wybrać lata z całej kariery zawodowej. Czy jest to możliwe? - Tadeusz J. z Gdańska.
Okres zasadniczej lub okresowej służby wojskowej odbywanej od 29 listopada 1967 r. do 31 grudnia 1974 r. zalicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach wymaganego do nabycia prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym także w sytuacji, gdy ubezpieczony bezpośrednio przed powołaniem do służby wojskowej pracował w warunkach szczególnych oraz po zwolnieniu z tej służby podjął w innym zakładzie
Osoby uprawnione do emerytury lub spełniające warunki wymagane do przyznania tego świadczenia nie będą mogły przejść na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Korzystniejsze zmiany czekają uprawnionych do emerytury przyznanej z urzędu, posiadających krótki staż pracy, którym ZUS podwyższy świadczenie do minimalnej renty.
Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku jednorazowo w pełnym wymiarze, czyli w zależności od stażu urlopowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Jedynie na wniosek pracownika urlop może zostać udzielony w częściach, jednak przynajmniej jedna z nich powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie
Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, wynikającym z przepisów Kodeksu pracy. Gratyfikacja ta jest uhonorowaniem wieloletniej pracy, ale ustawowe prawo do niej, na podstawie odrębnych przepisów, mają tylko niektóre grupy zawodowe należące do sfery budżetowej (m.in. urzędnicy państwowi, pracownicy samorządowi, nauczyciele).
Jeden z moich pracowników, zatrudniony od ponad 10 lat na stanowisku nauczyciela, w okresie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy pełnił różne funkcje w związkach zawodowych. Korzystał w tym celu ze zwolnień od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy okresy tych urlopów zostaną mu zaliczone do okresu pracy uprawniającego do wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze