Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2015, sygn. IBPB-2-1/4511-95/15/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4511-95/15/MCZ
opodatkowanie emerytury wypłacanej z USA
opodatkowanie emerytury wypłacanej z USA
Czy Wnioskodawca od 1 stycznia 2014 r. ma obowiązek uiszczania podatku od osób fizycznych od dochodu uzyskiwanego z tytułu emerytury amerykańskiej oraz czy w takiej sytuacji bank jako płatnik winien pobierać i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy?
Czy świadczenia jakie Wnioskodawczyni otrzymuje ze źródeł rządowych USA po mężu weteranie II wojny światowej Sił Zbrojnych są zwolnione z opodatkowania w Polsce?
Nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że dochody z tytułu emerytury uzyskanej za granicą zwolnione są w Polsce z podatku, ponieważ podatek od tejże emerytury został zapłacony w USA. Dochód z tytułu emerytury z USA po przeliczeniu na złote należy zatem wykazywać w załączniku PIT/ZG w części C, tj. dotyczącej dochodów z zagranicy i zapłaconego podatku oraz w zeznaniu PIT-36 w części D.1
1. Jak właściwie wypełnić PIT-36 aby emerytura Wnioskodawczyni nie była podwójnie opodatkowana?2. Czy można w pozycji 77 PIT-36 wpisać kwotę powiększoną o już pobrany w USA podatek?3. Czy też być może PIT-11 wystawiony przez Bank powinien w punkcie 45 zawierać kwotę skorygowaną o pobrany w USA podatek?
Czy w związku z rozliczeniem w USA dochodów uzyskanych z polskiej i amerykańskiej emerytury, prawidłowo nie złożono w Polsce zeznania rocznego za 2010 r.
Zakres opodatkowania świadczenia otrzymywanego z USA.
Zakres opodatkowania emerytury z USA otrzymywanej w formie czeków.
W zakresie obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu emerytury/renty z USA.
W którym momencie, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu dostawy towarów dokonanej na terytorium USA?
Należy uznać, iż w 2009 roku Wnioskodawczyni posiadała miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdyż jak sama stwierdziła tam znajduje się ośrodek interesów życiowych, natomiast w Polsce podlegała ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tj. podlegała opodatkowaniu jedynie od dochodów osiągniętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
Jaką kwotę podatku zapłaconego za granicą należy wykazać w rocznym rozliczeniu podatkowym. (poz. 173. PIT-36)
Czy emerytura otrzymywana w 2009 r. ze Stanów Zjednoczonych Ameryki w 2009 roku może korzystać ze zwolnienia od podatku w Polsce?
Czy emerytura otrzymywana ze Stanów Zjednoczonych Ameryki w 2010 roku i kolejnych latach może korzystać ze zwolnienia od podatku w Polsce?
Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do płacenia podatku od otrzymywanej emerytury i w jakiej wysokości?