Czy zleceniodawcę prowadzącego działalność gospodarczą należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników m.in. z branż: sprzedaży detalicznej, gastronomii, hotelarskiej, produkcji filmowej, przewozowej, dodatkowe jednorazowe świadczenie postojowe, dotacje i zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w ww. zakresie to najważniejsze rozwiązania przewidziane w tzw. tarczy branżowej (tarczy 6.0). Z większości rozwiązań przewidzianych
Od początku 2018 r. obowiązują nowe limity kwot zmniejszających podatek. Mają one zastosowanie do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, a więc nie tylko do dochodów osiąganych ze stosunku pracy. W raporcie przedstawiamy zasady prawidłowego rozliczania kwoty zmniejszającej podatek przy pobieraniu zaliczek na PIT od przychodów ze stosunku pracy, umów zleceń, umów o dzieło, z działalności gospodarczej
Pracodawca może wykazać rozliczenie należności za podróże służbowe pracowników na liście płac lub w odrębnym dokumencie. Przepisy nie nakazują bowiem sporządzania tego rozliczenia na ustalonym formularzu. Jeżeli jednak świadczenie za delegację nie jest zwolnione ze składek ZUS i podatku, należy je wykazać na liście płac jako nieodpłatne przysporzenie.
Przed zatrudnieniem w naszej firmie niektórzy z naszych obecnych zleceniobiorców korzystali z różnego rodzaju szkoleń i kursów, których byliśmy organizatorem. Teraz osobom tym chcemy zwrócić połowę opłaty za kurs lub szkolenie, ponieważ przepracowały u nas wymagany minimalny okres. Czy taki zwrot powinniśmy opodatkować?
Realizuję projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Osobiście wykonuję zadania w ramach tego projektu. Wynagrodzenie będzie mi wypłacone na podstawie noty księgowej. Czy jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście? Jeśli tak, to kto i kiedy powinien odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?
Menedżer, który pracuje na podstawie kontraktu mającego cechy umowy cywilnej, podlega ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Gdy usługi zarządzania są równocześnie przedmiotem prowadzonej przez niego działalności, do celów ubezpieczeń społecznych nie można uznać, że jedynym tytułem do ubezpieczeń jest działalność. Ma to swoje konsekwencje w zakresie obowiązku opłacania składek.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek
Od stycznia do listopada 2003 r. byłem zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia w przedsiębiorstwie poligraficznym, jako grafik komputerowy, co stanowi w bieżącym roku jedyne moje źródło przychodu. W październiku dokonałem zakupu sprzętu komputerowego o wartości 3500 zł, na który została wystawiona faktura VAT. Czy w tej sytuacji kwotę poniesionego wydatku (w ramach limitu) będę mógł odliczyć od podatku
Czy osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, a zarazem jest członkiem rady nadzorczej w spółce z o.o., podlega ubezpieczeniom społecznemu i zdrowotnemu?
Podatnicy mają często kłopoty z rozróżnieniem działalności gospodarczej i działalności wykonywanej osobiście. Tymczasem podział ten wywiera poważne skutki podatkowe: inny jest moment powstania przychodu, inaczej oblicza się koszty, odmienne są zasady wpłacania zaliczek na podatek.
Kwoty wypłacone pracownikowi z tytułu używania własnego samochodu osobowego na potrzeby zakładu pracy oraz diety i inne należności z tytułu podróży służbowej wypłacone pracownikowi korzystają z limitowanego odrębnymi przepisami zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy z podobnego zwolnienia korzystają również kwoty wypłacone na rzecz zleceniobiorcy?
Problematyka dotycząca określenia podstawy wymiaru składek, zawieszenia emerytury, zmiany kasy chorych, ubezpieczenia osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia wciąż interesuje naszych prenumeratorów. W tym numerze „Prawa Przedsiębiorcy” odpowiadamy na nadesłane do redakcji listy.