Palenie w miejscu pracy
Palenie papierosów, które jest sprawą własnego wyboru każdego z nas, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu, często bardzo ciężkich chorób.
Palenie papierosów, które jest sprawą własnego wyboru każdego z nas, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu, często bardzo ciężkich chorób.
Przepisy określające wymogi sanitarne dotyczą również sanitariatów, jadalni, palarni i pomieszczeń wypoczynkowych. Szczególne wymogi dotyczą niepełnosprawnych i niektórych zakładów pracy.
Pracodawca nie może wprost zabronić palenia papierosów w miejscu pracy. Osoby palące powinny mieć specjalnie wyznaczone miejsce, w którym mogą palić bez narażenia na wdychanie dymu przez współpracowników.
Liczne działania prewencyjne, mające na celu ograniczenie palenia papierosów, nie przynoszą jak dotąd istotnej zmiany naszego stosunku do tego nałogu. Nadal znaczna część społeczeństwa zarówno w domu, w pracy, jak i w miejscach publicznych oddaje się temu zgubnemu nawykowi.
Zatrudniam 35 pracowników. Chciałbym w swoim zakładzie wprowadzić zakaz palenia. Nie wiem, w jakiej formie mogę to zrobić. Czy w związku z wprowadzeniem zakazu muszę jednocześnie wydzielić pomieszczenie z przeznaczeniem na palarnię, aby nie dyskryminować osób palących papierosy? Czy ta zmiana powinna znaleźć odzwierciedlenie w regulaminie pracy?
Czy obowiązkiem pracodawcy jest urządzenie palarni tytoniu w zakładzie pracy? Jakie wymogi powinny być spełnione przy urządzaniu pomieszczenia palarni?