Becikowe może zostać przyznane tylko raz
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Jednak niezawinione przez ciężarną niedochowanie terminu poddania się opiece medycznej nie oznacza pozbawienia jej prawa do becikowego. W takiej sytuacji organ przyznający świadczenie powinien wyjaśnić, czy występowały obiektywne przyczyny
Na jakie świadczenia mogą liczyć samotni rodzice w 2019 roku? Omawiamy kilka form wsparcia dla ojców i matek samotnie wychowujących dzieci.
Becikowe w 2019 r. ma być wypłacane na takich samych zasadach jak dotychczas. Nie zmieni się wysokość świadczenia ani kwota kryterium dochodowego, uprawniającego do jego otrzymania. Kto jest uprawionym do otrzymania jednorazowej zapomogi? W jaki sposób złożyć wniosek?
Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych jest uzasadniona koniecznością poprawy sytuacji rodzin, którym urodziło się dziecko. Przemawiają za tym zarówno względy społeczne, jak i demograficzne. Państwo powinno dać czytelny sygnał i realną pomoc rodzinom wychowującym dzieci.
Na 2017 rok nie zaplanowano zmian w zakresie wysokości becikowego ani zasad jego otrzymywania. Jak wygląda procedura przyznania świadczenia?
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka od 1 stycznia 2013 r. będzie przyznawana, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie będzie przekraczał 1922 zł. Wymóg ten dotyczy dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r.
Od 1 stycznia 2013 r. rodzice lub opiekunowie dziecka, których dochód w przeliczeniu na osobę przekracza 1922 zł netto, stracą prawo do tzw. becikowego. Taka nowelizacja przepisów oczekuje obecnie na podpis prezydenta.
Od 1 stycznia 2012 r., ubiegając się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, należy przedstawić stosowne zaświadczenie. Zaświadczenie to potwierdza, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.
O świadczenia rodzinne można występować nie tylko wraz z rozpoczynającym się okresem zasiłkowym, lecz także w trakcie jego trwania, jeżeli występują okoliczności uprawniające do tych świadczeń.
Żona pracownika urodziła bliźnięta. Jednak bezpośrednio po porodzie jedno z nich zmarło. Czy powinniśmy wypłacić im dwie zapomogi z tytułu urodzenia dzieci? W jaki sposób należy udokumentować urodzenie dzieci?
Pracownica w marcu br. urodziła dziecko. Dochód jej rodziny nie uprawnia do świadczeń rodzinnych. Czy będzie jednak miała prawo do „becikowego”? Czy gmina wypłaci go sama, czy pracownica powinna wcześniej złożyć wniosek?
Ustawa o świadczeniach rodzinnych została dwukrotnie znowelizowana. Po raz pierwszy na podstawie rządowego projektu, po raz drugi na podstawie propozycji poselskich. Obie nowelizacje przyznały rodzicom nowo narodzonego dziecka świadczenia znane powszechnie jako „becikowe”. Powstała wątpliwość, które z tych świadczeń podlega zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 18 updof. Jest on podstawą zwolnienia z podatku
Jesteśmy zakładem pracy zobowiązanym do wypłacania świadczeń rodzinnych. Jedna z pracownic do tej pory nie występowała z wnioskiem o zasiłek rodzinny na syna, gdyż przeciętny miesięczny dochód przypadający na osobę w jej rodzinie w 2004 r. przekraczał granicę dochodu uprawniającą do zasiłku rodzinnego. 10 stycznia 2006 r. urodziła drugie dziecko. Czy możemy wypłacić jej dodatek w związku z urodzeniem