Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.539.2024.1.AA
Skutki podatkowe zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce jawnej i kontynuacji amortyzacji
Skutki podatkowe zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce jawnej i kontynuacji amortyzacji
Przejęcie przedsiębiorstwa w spadku - ustalenie wartości początkowej podlegających amortyzacji środków trwałych oraz prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środka trwałego.
Czy działania dotyczące dokonania wyceny wg. wartości rynkowej środka trwałego nabytego w drodze spadku, dofinansowanego ze środków unijnych, były zgodne z obwiązującymi przepisami?
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania kontynuacji prowadzonej działalności, w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz w zakresie wysokości limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.
Czy zastosowany sposób wyceny i amortyzacji przejętych w drodze spadku środków trwałych jest prawidłowy?
Czy były wspólnik spółki cywilnej po rozwiązaniu tej spółki i kontynuowaniu indywidualnej działalności gospodarczej w oparciu o nabyte w drodze darowizny środki trwałe,(tj. zorganizowane przedsiębiorstwo spółki cywilnej), ma obowiązek kontynuowania amortyzacji rozpoczętej przez spółkę cywilną, czy też amortyzuje te środki trwałe od początku?
Jaką wartość należy przyjąć celem ustalenia wartości początkowej wskazanego budynku i odpisów amortyzacyjnych?
Czy Wnioskodawca prawidłowo postąpi, jeżeli będzie kontynuował amortyzację środków trwałych przejętych od żony?
Zakres zasad amortyzacji środków trwałych.
1. Jaką wartość początkową należy przyjąć z faktury zakupu przy wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych netto czy brutto, czy też zgodnie z art. 22g ust. 13 pkt 5? 2. Czy należy uwzględnić wysokość odpisów amortyzacyjnych oraz kontynuować metodę amortyzacji zastosowaną przez męża w jego działalności gospodarczej do wyżej; wymienionego samochodu zgodnie z art. 22h ust. 3?
Czy nabywca może kontynuować plany amortyzacji po przejęciu firmy żony?
dotyczy możliwości amortyzowania środków trwałych w ciężar kosztów działalności nowopowstałej firmy podatnika ("od cen zakupu netto wg obowiązujących stawek") pomimo, iż w firmie prowadzonej poprzednio na imię obojga małżonków środki te zostały w 100 % umorzone
Czy przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. poprzez wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa powoduje utratę zwolnienia od podatku od spadków i darowizn z art. 4 ust. 1 pkt 10?
Czy w związku z przekształceniem firmy prowadzonej jako tzw. spółka małżeńska w spółkę jawną można wprowadzić do ewidencji środków trwałych spółki jawnej środki trwałe w cenie nabycia lub wytworzenia ?
CZy w przypadku przekształcenia firmy prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę cywilną i wniesienia do niej aportem środków trwałych zostanie zachowana dalsza ich amortyzacja?
Wnoszący zapytanie przedstawili stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzą działalność gospodarczą na imię obojga małżonków na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Numer NIP firmy stanowi NIP męża. Do końca roku 2005 podatnicy muszą dokonać wpisu do rejestru przedsiębiorców i zdecydować w jakiej formie będą prowadzić działalność gospodarczą. Państwo X zdecydowali się prowadzić