Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.98.2024.4.BD
Połączenie oraz konsolidacja spółek kapitałowych.
Połączenie oraz konsolidacja spółek kapitałowych.
Wiele przedsiębiorstw w celu rozwoju działalności i zwiększenia ich potencjału decyduje się na proces połączenia. Dzięki temu mogą się zreorganizować, obniżyć koszty, rozszerzyć profil działalności albo zwiększyć swój udział w rynku. Jednak niezależnie od przyczyn rozpoczęcia tego procesu jest on złożony, wieloetapowy i sformalizowany, a przez to także długotrwały. Istnieje jednak możliwość, aby taką
Czy prawa wynikające z interpretacji indywidualnych, wydanych dla spółek przejmowanych po dniu 1 lipca 2007r. przejdą po połączeniu na Spółkę, jako następcę prawnego spółek przejmowanych?
Czy wydatki związane z połączeniem spółek, poniesione przez Spółki Przejęte stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki Przejmującej, w sytuacji przejścia ogółu praw i obowiązków na tę Spółkę w ramach sukcesji uniwersalnej towarzyszącej połączeniu.
Czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w ramach procesu łączenia spółek będą kosztem uzyskania przychodu w dniu połączenia?
Czy przy przejęciu spółek w 100% zależnych od Spółki metodą nabycia, gdy księgi handlowe spółek przejmowanych zostaną zamknięte: 1) koszty nabycia ponad wartość nominalną udziałów będą kosztem uzyskania przychodów dla Przejmującej na dzień prawomocnego zarejestrowania połączenia? 2) koszty konsolidacji: usługi doradcze, prawne i koszty aktów notarialnych będą kosztem uzyskania przychodów w okresie
Podatnik wnosi o wyjasnienie czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie miał prawo do ujęcia we własnym rozliczeniu podatkowym ewentualnej nadwyżki kosztów nad przychodami spółki xxb poniesionych przez tę spółkę (do momentu zarejestrowania przejęcia) w roku, w którym to przejęcie nastąpi.
Czy koszty konsolidacji w trybie art. 492 1 pkt 1 k.s.h. stanowią dla spółki przejmowanej koszty uzyskania przychodów ?
Czy wydatki poniesione przez spółkę przejętą związane z procesem konsolidacji stanowią koszty uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy wydatki poniesione przez spółkę przejmującą związane z procesem konsolidacji stanowią koszty uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy stanowią koszty uzyskania przychodów:koszty spotkań, konferencji i wyjazdów służbowych pracowników związane z połączeniem spółek oraz koszty usług doradczych (np. opracowanie planów połączenia, wycena spółki)?