Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.576.2024.1.MR
Skutki podatkowe wypłaty świadczenia z fundacji rodzinnej po zawarciu związku małżeńskiego.
Skutki podatkowe wypłaty świadczenia z fundacji rodzinnej po zawarciu związku małżeńskiego.
W zakresie opodatkowania prezentów ślubnych otrzymanych w postaci pieniężnej.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Czy wydatki na zakup oraz wykończenie mieszkania będącego własnością męża dokonane przed rozszerzeniem wspólności majątkowej małżonków stanowią wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Czy Wnioskodawczyni miała prawo rozliczyć się jako samotna matka za 2012 r.?
Czy począwszy od rozliczenia za 2007 r. przysługuje Wnioskodawcy oraz jego małżonce prawo do odliczenia odsetek od łącznej kwoty kredytów zaciągniętych przez małżonków przed wstąpieniem w związek małżeński jednakże do wysokości nieprzekraczającej jednego wspólnego limitu czyli kwoty 189.000 zł według wyliczenia 189.000/(205.000 + 100.000) = 62%?
Czy wnioskodawca dokonując odliczenia ulgi odsetkowej za 2008r. zasadnie odniósł się do limitu ulgi tj. do kwoty 189.000 zł?
Czy wnioskodawcy w związku z zawarciem małżeństwa 15 września 2007r. z osobą, która dokonywała odliczeń wydatków na spłatę odsetek przysługuje prawo do pełnego odliczenia odsetek zapłaconych w 2007r. w zeznaniu składanym za 2007r.?
Czy Wnioskodawca, który w czasie trwania poprzedniego związku małżeńskiego rozliczał się w latach 2000-2001 wspólnie z ówczesną żoną korzystającą z odliczeń od podstawy obliczenia podatku z tytułu oszczędzania na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, jednakże z uwagi na rozpad małżeństwa faktycznie nie zaspokoił z tytułu gromadzonych środków w kasie mieszkaniowej
Czy powinna Pani złożyć dwa zeznania roczne (jedno jako matka samotnie wychowująca dziecko za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2007 r., a drugie za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r.)?Czy w świetle opisanej sytuacji straciła Pani prawo do rozliczania się jako matka samotnie wychowująca dziecko?
Czy można dokonać odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w sytuacji, gdy małżonek przed zawarciem związku małżeńskiego korzystał z odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej?
Podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy może dokonać rozliczenia o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2005 w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci skoro do dnia 10 czerwca 2005r. w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miała status matki samotnie wychowującej dzieci a w dniu 11 czerwca 2005r. zawarła związek małżeński.
Czy przysługuje prawo do wspólnego opodatkowania za 2005 r. małżonkom, którzy zawarli związek małżeński 1.01.2005 r.?
dotyczy odliczania od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nowowybudowanego mieszkania
Pytanie podatnika dot. możliwości opodatkowania dochodów za 2005r. jako osoba samotnie wychowująca dziecko, w sytuacji gdy córka podatnika w trakcie roku 2005 ukończyła 25-ty rok życia, kształci się w szkole wyższej, uzyskuje dochody z renty rodzinnej, ale cały rok podatkowy 2005 pozostawała w związku małżeńskim.
Czy korzysta ze zwolnienia od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychód ze sprzedaży nieruchomości uzyskany przed zawarciem małżeństwa, wydatkowany po zawarciu małżeństwa na wspólny zakup mieszkania?
Czy będę mogła skorzystać ze wspólnego opodatkowania małżonków z podatku dochodowego od osóbfizycznych za 2004 rok?
Czy wobec faktu zawarcia związku małżeńskiego w trakcie trwania roku podatkowego ulga remontowa przysługuje każdemu z małżonków z osobna jako współwłaścicielom nieruchomości, czy też możemy skorzystać tylko z jednej ulgi remontowej ?
Czy podatnik w roku 2005 i w latach następnych może skorzystać wspólnie z żoną z ulgi na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe w sytuacji, gdy będąc kawalalerem, korzystał w latach 1996 do 1998 z "dużej ulgi budowlanej"?
Czy żona może skorzystać z ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego, którego właścicielem jest jej mąż?
W jaki sposób małżonkowie powinni rozliczyć poniesione przez nich wydatki na remont dwóch lokali mieszkalnych w sytuacji, gdy pierwsze wydatki ponieśli przed zawarciem związku małżeńskiego?