Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.325.2019.1.MU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.325.2019.1.MU
Zwolnienie przedmiotowe art. 21 ust. 1 pkt 93.
Zwolnienie przedmiotowe art. 21 ust. 1 pkt 93.
Zastosowanie zwolnienia przedmiotowego o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy.
Czy w przypadku nabycia lokalu mieszkalnego przez wdowę po wieloletnim pracowniku Lasów Państwowych, która jest najemcą lokalu stanowiącego przedmiot sprzedaży, wartość uzyskanej bonifikaty w wysokości 118 186 zł 65 gr korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
opodatkowania przychodów oraz obowiązków płatnika
1. Czy bonifikata udzielona Wnioskodawczyni przy wykupie lokalu mieszkalnego stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 lub art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych? 2. Czy podatek naliczony od wartości udzielonej bonifikaty jest należny i został słusznie zapłacony przez Wnioskodawczynię i jej małżonka?
1. Czy bonifikata udzielona Wnioskodawcy przy wykupie lokalu mieszkalnego stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 lub art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych? 2. Czy podatek naliczony od wartości udzielonej bonifikaty jest należny i został słusznie zapłacony przez Wnioskodawcę i jego małżonkę?
Jakie są skutki podatkowe uzyskania bonifikaty przy nabyciu mieszkania zakładowego przejętego przez spółdzielnię mieszkaniową?
Jakie obowiązki ciążą na płatniku podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą mieszkania zakładowego oraz czy w związku z tą sprzedażą płatnik może uwzględnić zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy na Wnioskodawcy ciąży obowiązek sporządzenia informacji wg wzoru PIT-8C, stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy udzielona Wnioskodawcy nienależnie bonifikata w wysokości 12% wartości rynkowej ceny mieszkania może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy nienależnie udzielona bonifikata w wysokości 12% wartości rynkowej ceny mieszkania może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy?
Stwierdzić należy, iż zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje budynek mieszkalny, jak również inne składniki przynależne do nieruchomości nabywanej przez dotychczasowego najemcę. Zatem, przedmiotowe zwolnienie dotyczy także gruntu, budynku niemieszkalnego gospodarczego, ogrodzenia, studni oraz piwnicy, gdyż naniesienia te stanowią część
Prawo do zastosowania zwolnienia do czynności zbycia lokalu, który po wybudowaniu został przeznaczony na mieszkanie służbowe.
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa była zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C?
Czy w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku zakupu lokalu powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od 90% bonifikaty udzielonej przez Spółdzielnię?
Czy dochód uzyskany z tytułu zakupu opisanego mieszkania w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową a ceną zakupu jest zwolniony z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy przeniesienie własności lokalu na mocy przepisów art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych byłego mieszkania zakładowego zajmowanego na podstawie umowy najmu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według ceny rynkowej określonej na podstawie wpływających do Spółdzielni aktów notarialnych?
Czy przekształcenie lokatorskiego prawa nabytego po 1 maja 2004 r. oraz najmu w prawo odrębnej własności korzysta w roku 2008 ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
Opodatkowanie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowionego po raz pierwszy po dniu 1 maja 2004 r. w odrębną własność w odniesieniu do przyjętych nieodpłatnie mieszkań zakładowych zasiedlonych przed dniem 1 maja 2004r.
Czy ww. przypadki podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli tak to jaką stawką? Co się przyjmuje do obliczenia podstawy opodatkowania?
Czy ww. przypadki podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli tak to jaka stawką? Co się przyjmuje do obliczenia podstawy opodatkowania?
Czy ustanowienie, na mocy przepisów art. 12 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%?
Czy w ww. sytuacji przekształcenie lokalu na własność podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?
Czy należy stosować art. 29 ust. 8 ustawy dla przypadku gdy zasiedlenie lokalu miało miejsce przed dniem 1 maja 2004r. pomimo, że ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu miało miejsce po dniu 1 maja 2004r. natomiast było zwolnione z VAT na podstawie art.43 ust. 1 pkt 10?