Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.55.2023.1.KFK
Możliwość skorzystania z procedury VAT marża przy sprzedaży nowych towarów.
Interpretacja indywidualna– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku towarów i usług w zakresie możliwości sprzedaży towarów nowych przy zastosowaniu procedury VAT marża.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od (…) prowadzi Pan działalność gospodarczą. Zajmuje się Pan kupnem i sprzedażą nowego, ekskluzywnego obuwia sportowego, które to buty kupuje Pan głównie od osób fizycznych na umowę kupna-sprzedaży. Zdarzają się także zakupy u firm takich jak (…). Są to buty limitowane oraz luksusowe, wypuszczane przez np. (…) w limitowanych edycjach, (…). (…), butów nie da się kupić w sieci czy w sklepach stacjonarnych u wydawców, lecz tylko w sklepach takich jak prowadzony przez Pana. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na chwilę obecną nie jest Pan podatnikiem VAT, ze względu na obroty. W przyszłości planuje Pan zwiększyć sprzedaż, co wiąże się z tym, że przekroczy Pan obroty 200 tys. zł i stanie się Pan podatnikiem podatku VAT.
Pytanie
Czy po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik podatku VAT może Pan sprzedawać towary na zasadzie VAT marża, korzystając z art. 120 ust. 1 ustawy o VAT, sprzedając je jako towary używane?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem będzie Pan mógł sprzedawać wcześniej kupione buty z zastosowaniem specjalnej procedury opodatkowania marży, gdyż są to rzeczy kupione od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT. Buty zostały zakupione w celu dalszej odsprzedaży, a od zakupu nie odliczył Pan podatku od towaru i usług. W ustawie o VAT przez towary używane rozumie się: ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie. VAT marża ma zastosowanie dla dostawy towarów używanych w przypadku, gdy podatnik nabył je od: osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Sprzedawanie według tej procedury, bardzo pomogłoby Panu w dynamicznym rozwoju Pana firmy. Konsultował Pan tą sprawę z innymi osobami prowadzącymi sklepy z ekskluzywnym obuwiem w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej, którzy również sprzedają według specjalnej procedury marży. W związku z powyższym uznaje Pan za zasadne sprzedawanie według procedury VAT marża – przedmioty używane.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicję towarów, w stosunku do których mają zastosowanie szczególne procedury VAT marża zawiera art. 120 ustawy.
W myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy:
Przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112).
Stosownie do art. 120 ust. 4 ustawy:
W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 5 ustawy:
Przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7.
Na mocy art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy:
Przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, o których mowa w pkt 5, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika.
Należy zaznaczyć, że opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych oraz istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.
I tak, stosownie do art. 120 ust. 10 ustawy:
Przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
1)osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
2)podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
3)podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
4)podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
5)podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Według art. 120 ust. 14 ustawy:
Podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów, o których mowa w ust. 11, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u tego podatnika z tytułu dostawy tych towarów.
Przepisy ustawy przewidują zatem stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy – między innymi – towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Jest to wyjątek od ogólnej reguły opodatkowania wszystkiego co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył w celu odsprzedaży, od określonej kategorii podmiotów. Należy podkreślić, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy.
Wspólną cechą wszystkich przypadków, o których mowa w art. 120 ust. 10 ustawy, warunkujących zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marży, jest to, że we wcześniejszej fazie obrotu podmiot sprzedający używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy jego nabyciu. Dotyczy to zarówno osób, które nie są podatnikami tego podatku i już z tego powodu pozbawione są możliwości obniżenia podatku należnego, jak i osób, które wprawdzie są podatnikami tego podatku, ale z różnych powodów prawo do obniżenia podatku należnego im nie przysługiwało.
Z opisu sprawy wynika, że zajmuje się Pan kupnem i sprzedażą nowego, ekskluzywnego obuwia sportowego, które nabywa Pan głównie od osób fizycznych na podstawie umów kupna-sprzedaży. Zdarzają się także zakupy u firm takich jak (…). Są to buty limitowane oraz luksusowe, wypuszczane przez np. (…) w limitowanych edycjach, podczas tzw. (…). Zgodnie z treścią opisu sprawy, są to buty nowe. Ze względu na osiągane obroty, aktualnie korzysta Pan ze zwolnienia podmiotowego i nie jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. W przyszłości planuje Pan jednak zwiększyć sprzedaż, co spowoduje, że przekroczy Pan obroty 200 tys. zł i stanie się czynnym podatnikiem podatku VAT.
Pana wątpliwości dotyczą kwestii, czy po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik podatku VAT będzie Pan mógł sprzedawać towary na zasadzie VAT marża – traktując nowe, ekskluzywne obuwie sportowe jako towar używany.
Szczególna procedura, polegająca na opodatkowaniu marży, stanowi odstępstwo od zasad ogólnych opodatkowania podatkiem VAT. Jej zastosowanie w zakresie opodatkowania towarów używanych możliwe jest w przypadku spełnienia przez podatnika łącznie warunków, o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4, ust. 4 oraz
ust. 10 u.p.t.u.
Szczególną procedurę opodatkowania, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy stosuje się wyłącznie do dostawy „towarów używanych”. Przez „towary używane”, w myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie (…). Nazwa „towar używany” wskazuje zatem, że nie dotyczy ona towarów nowych, lecz takich, które już wcześniej choćby raz zostały użyte. Również zawarte w ww. przepisie określenie „nadające się do dalszego użytku” wskazuje, że towary te przed dokonaniem dostawy były wcześniej używane. Koniecznym warunkiem jest tutaj spełnienie przez zbywany towar, definicji „towaru używanego”. Określenie towaru jako „używany” wskazuje, że nie jest on towarem nowym, lecz takim, z którego faktycznie korzystano, użytkowano go. O tym, czy dany towar jest „towarem używanym” w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy stanowi jego stan i faktyczne korzystanie z niego, powodujące mniejsze lub większe zużycie. Nie jest prawnie możliwe stosowanie procedury VAT marża do dostawy towarów nowych. Procedura VAT marża może być stosowana tylko wówczas, gdy kupiono „towar używany” i zakup nie był opodatkowany podatkiem VAT przez dostawcę. Pojęcie „towary używane” oznacza wszystkie towary, które nie są fabrycznie nowe. (…)” (wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2019 r., sygn. akt I FSK 305/17).
Mając na uwadze przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, że sprzedawane przez Pana nowe obuwie sportowe nie spełnia podstawowego warunku uprawniającego do skorzystania z procedury VAT marża, czyli nie jest towarem używanym w myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Wobec powyższego, w analizowanej sprawie, sprzedając nowe towary jako używane, nie będzie Panu przysługiwała możliwość skorzystania ze szczególnej procedury opodatkowania przedstawionej w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.
W związku z tym, Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełn6ić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).