Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2015, sygn. ILPB3/4510-1-83/15-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-83/15-2/JG
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego.
Czy założyciel (Wnioskodawczyni) kupując przedmiotową nieruchomość za cenę równą zobowiązaniom wraz z należnymi odsetkami od dłużnika, jakim jest uczelnia, uzyska dochód z nieodpłatnego świadczenia równy różnicy pomiędzy wartością rynkową nieruchomości, a sumie zaległych zobowiązań należnych od uczelni, które zostaną potrącone w dniu nabycia nieruchomości?
1. Czy wartość netto wykazywana na fakturach stanowi koszt podatkowy? 2. Czy wartość zakupionych telefonów opłacona przez Spółkę kartami zakupowymi będzie całości stanowiła przychód do opodatkowania?
Czy w przypadku bezpłatnego użytkowania pomieszczeń Spółka powinna traktować to jako nieodpłatne świadczenie usług w związku z artykułem 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy w przypadku, gdy umowa leasingu w dniu cesji nie będzie spełniać warunków określonych w art. 17b ust. 1, to późniejsze nabycie przedmiotu umowy przez nowego korzystającego będzie mogło się wiązać z koniecznością wykazania przychodu w związku z treścią art. 12 ust. 1 pkt 2, w myśl którego przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych
Możliwość powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
Czy udzielane pracownikom nieoprocentowanych bądź niskoprocentowych pożyczek (przykładowo na poziomie 1% rocznie) ze środków obrotowych wiąże się z powstaniem po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy w postaci nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Przydzielenie jednostek redukcji emisji ERU nie może być traktowane jako uzyskanie przez Spółkę świadczenia nieodpłatnego. Biorąc pod uwagę profil działalności Spółki oraz prawne uwarunkowania prowadzenia tej działalności (w postaci "reglamentacji" nadmiernej emisji dwutlenku węgla) posiadanie jednostek redukcji emisji, których ilość pokrywa zapotrzebowanie Wnioskodawcy jest warunkiem prawidłowego
Ad. 1. Czy różnica między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym pomniejszonym o nominalne umorzenie jest dochodem członka niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Ad. 1. Czy różnica między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym pomniejszonym o nominalne umorzenie jest dochodem członka niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy ustanowienie najemcom prawa własności lokali na warunkach określonych w statucie Spółdzielni spowoduje, iż będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy nieodpłatne przekształcenie lokatorskiego prawa do lokali zwolnione jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy u członka Spółdzielni, z którym Spółdzielnia zawrze umowę przeniesienia własności lokalu mieszkalnego zgodnie z art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Co będzie stanowiło podstawę opodatkowania tym podatkiem?
Czy kwota różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu, a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego i dokonanymi wpłatami stanowi przychód, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy na Spółdzielni Mieszkaniowej będzie ciążył obowiązek wykazania ww. przychodu w informacji PIT-8C wystawionej osobie, która przekształciła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
Czy otrzymana dotacja w postaci dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego 80% kosztów kursu szkolenia wspólnika jest przychodem spółki jawnej podlegającym opodatkowaniu i wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a tym samym przychodem podlegającym opodatkowaniu u jej wspólników w takiej proporcji w jakiej uczestniczą w zyskach ?
Czy uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nieodpłatne świadczenie w postaci szkoleń pracowników w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Jaki podatek dochodowy należy zapłacić w przypadku uzyskania: 1) przychodu (z tzw. Świadczeń otrzymanych w naturze) uzyskanego przez emerytowanego oficera Wojska Polskiego w związku z nabyciem od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na zasadach preferencyjnych (za 5% wartości) mieszkania zakładowego, którego jest dotychczasowym najemcą,2) przychodu ze sprzedaży mieszkania - przed upływem 5 lat od końca
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych pomoc de minimis polegająca na uczestnictwie w częściowo odpłatnym szkoleniu ?