Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2014, sygn. IPPP2/443-1180/13-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1180/13-2/KG
sposób udokumentowania usługi polegającej na świadczeniu pomocy prawnej z urzędu
sposób udokumentowania usługi polegającej na świadczeniu pomocy prawnej z urzędu
Kwalifikacja do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika z urzędu.
Kwalifikacja przychodów radcy prawnego z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu.
Czy wynagrodzenie radcy prawnego, wykonującego zawód w ramach kancelarii radcy prawnego oraz osiągającego przychody z pozarolniczej działalność gospodarczej (PKD 69.10.Z,), w zamian za świadczenie pomocy prawnej z urzędu, powinno stanowić źródło przychodu z tytułu działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pk 6 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), czy też powinno
Czy na Sądzie, jako płatniku ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku realizacji wypłaty wynagrodzenia pełnomocnikowi wykonującemu swój zawód w spółce osobowej - z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, należnej na podstawie postanowienia Sądu zasądzającego, należność wraz z podatkiem od towarów i usług na rzecz imiennie wskazanego radcy prawnego
dotyczy opodatkowania wynagrodzenia za prowadzenie spraw sądowych z urzędu i wystawienia faktury z tytułu tej czynności
Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca świadczy pomoc prawną na zlecenie sądu jako radca prawny wykonujący zawód w spółce, podatnikiem podatku do towarów i usług zobowiązanym do wystawienia faktury VAT jest spółka.
Czy prawnik będący wspólnikiem spółki, nie prowadzący działalności gospodarczej na własny rachunek, jest podatnikiem VAT w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o tym podatku i czy w związku z tym musi wystawiać faktury VAT za wykonywanie pomocy prawnej z urzędu?
W sytuacji, gdy pomoc prawną z urzędu na zlecenie sądu świadczy radca prawny wykonujący zawód w spółce, podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do wystawienia faktury VAT z tytułu wykonanej usługi jest spółka.
1. Kto powinien odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? 2. Czy i przez kogo powinien zostać wystawiony PIT?
Podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług w ramach zastępstwa procesowego z urzędu są radcowie prawni osoby fizyczne, a nie Spółka, której są wspólnikami. W konsekwencji, stosownie do treści art. 106 ust. 1 radca prawny jako indywidualny podmiot ma obowiązek wystawienia faktury VAT.
świadczenie pomocy prawnej z urzędu przez Wnioskodawcę w przedmiotowej sprawie, stanowi działalność wykonywaną osobiście i jest on z tytułu wykonywania tej działalności podatnikiem podatku od towarów i usług w myśl wyżej powołanego art. 15 ustawy o VAT. Stosownie do treści art. 106 ust. 1 i art. 99 ustawy o VAT radca prawny jako indywidualny podmiot ma obowiązek wystawienia faktury VAT oraz złożenia
Ustalenie sposobu opodatkowania wynagrodzenia radcy prawnego świadczącego pomoc prawną z urzędu.
Czy Sąd może uznać za prawidłowo wystawioną fakturę i dokonać płatności jeżeli występuje rozbieżność między postanowieniem Sądu przyznającym osobie fizycznej wynagrodzenie a wystawcą faktury, którym jest spółka jawna, w której dana osoba jest współwłaścicielem?
Czy wykonując zawód adwokata w spółce cywilnej Kancelarii Adwokackiej i Kancelarii Radców Prawnych będącej czynnym podatnikiem podatku VAT i jednocześnie otrzymując zlecenia z sądów w ramach tzw. urzędówek powiniśmy dokonać indywidualnej rejestracji do podatku VAT ?
Zasady rozliczania w podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu, uzyskanego przez radcę prawnego w związku z prowadzoną sprawą z urzędu.
Wątpliwości podatnika dotyczą ustalenia podmiotu zobowiązanego do rozliczenia podatku VAT z tytułu świadczonych przez radców prawnych wspólników spółki cywilnej usług jako kuratora lub pełnomocnika z urzędu.
dotyczy opodatkowania wynagrodzenia za czynności wykonywane przez radców prawnych na zlecenie sądu, tj. pełnienie funkcji kuratora lub pełnomocnika z urzędu
Czy podatnikiem podatku VAT z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu jest spółka jawna, której wspólnikami są radcowie prawni, czy też każdy z radców osobno?
Jaka jest podstawa do ustalenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pobieranej od przychodów za czynności adwokatów, biegłych i radców prawnych z tytułu zastępstwa procesowego i obrony z urzędu?
Czy adwokat wykonujący zawód w Kancelarii Adwokackiej będącej podatnikiem podatku VAT i jednocześnie otrzymujący zlecenia obrony z urzędu (tzw. "urzędówki") powinien dokonać indywidualnej rejestracji do podatku VAT?
w sprawie określenia momentu powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku zastępstwa procesowego radców prawnych oraz zastępstwa procesowego i obrony adwokatów świadczonych z urzędu na rzecz stron i uczestników postępowania sądowego, za które otrzymują oni opłaty ponoszone przez Skarb Państwa - właściwe sądy.
określenie czy zastępstwo procesowe radców prawnych oraz zastępstwo procesowe i obrona adwokatów świadczone z urzędu na rzecz stron i uczestników postępowania sądowego, za które otrzymują oni opłaty ponoszone przez Skarb Państwa - właściwe sądy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług