Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.155.2020.9.MT
Sposób rozliczenia przychodu ze sprzedaży akcji i przychodu z cesji wierzytelności z tytułu zbycia akcji.
Sposób rozliczenia przychodu ze sprzedaży akcji i przychodu z cesji wierzytelności z tytułu zbycia akcji.
Wątpliwości Wnioskodawcy budzi zakres zastosowania art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.), to jest, czy przepis ten dotyczy przychodów z handlu wierzytelnościami czy też wszelkich przychodów (w przykładzie - 2 mln zł).
1. Czy dochody Fundacji, w tym dochody z Umowy dzierżawy, podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT, mając na uwadze, że dochody Fundacji są przeznaczane na realizację celów statutowych związanych z ochroną środowiska poza terytorium Polski; 2. Czy Fundacja ustalając stawkę podatku dochodowego od osób prawnych - zgodnie z art. 19 ust. 1 Ustawy
Powstanie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, zostanie dokonana przez Państwa na rachunek bankowy cesjonariusza, zgodnie z otrzymanym zawiadomieniem o zawartej przez rolnika ryczałtowego umowie przelewu wierzytelności, a ponadto nabycie produktów rolnych będzie związane z dostawą opodatkowaną
Opodatkowanie cesji wierzytelności i przejęcia długu oraz rozliczenia podatku należnego z tytułu zaliczki (także w przypadku usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia) w części dotyczącej niezrealizowanych i nierozliczonych prac.
W zakresie opodatkowania podatkiem VAT cesji przysługujących Wnioskodawcy Roszczeń reprywatyzacyjnych
Brak różnic kursowych z tytułu przewalutowania z EURO na PLN Zobowiązań (na moment przewalutowania i na moment spłaty przez rumuńską spółkę należności wynikających ze Zobowiązań po ich przewalutowaniu)
Czy Spółka nabywając wierzytelność w celu jej windykacji, może potrącać koszty jej nabycia w całości lub w części do wysokości faktycznie uzyskanej od dłużnika - w danym roku podatkowym, a nie proporcjonalnie do wysokości uzyskanych przychodów?
CIT - w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem od innego banku wierzytelności z tytułu kredytów i pożyczek
Stawka podatku i określenie podstawy opodatkowania z tytułu świadczonych czynności oraz możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego.
1. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w drugiej z opisanych wyżej sytuacji, tj. wówczas, kiedy kwoty z tytułu refundacji nie wpływają bezpośrednio na rachunek bankowy podatnika, ale zgodnie z zawartą umową cesji wierzytelności, wpływają bezpośrednio na rachunek bankowy Cesjonariusza, czyli hurtowni farmaceutycznej? 2. Kiedy powstaje przychód podatkowy w podatku dochodowym
tutejszy organ podatkowy, mając na uwadze przedstawiony stan prawny i stan faktyczny w sprawie uznaje stanowisko Spółki, że przedmiotowa umowa cesji wierzytelności skutkuje powstaniem ujemnych różnic kursowych, zwiększających koszty uzyskania przychodów Spółki za prawidłowe.
Czy kompensata zobowiązania wynikająca z umowy pożyczki pomiędzy Spółkami A i B (na podstawie podpisanej pomiędzy Spółkami C i B umowy o świadczenie w miejsce wykonania), będzie powodowała po stronie Spółki A konieczność potrącenia i zapłaty podatku dochodowego u źródła od naliczonych odsetek?
Czy naliczone odsetki i różnice kursowe od pożyczki: a) do momentu podpisania cesji wierzytelności pomiędzy Spółkami D i C, b) do momentu podpisania umowy świadczenia w miejsce wykonania pomiędzy Spółkami C i B, c) do momentu kompensaty pomiędzy Spółkami B i A będą stanowiły koszt podatkowy w dacie sprzedaży hotelu w Spółce A?
Czy cesja umowy pożyczki będzie powodowała konieczność zapłaty podatku dochodowego u źródła od naliczonych odsetek?
Czy odsetki i różnice kursowe od pożyczek naliczone do momentu podpisania umowy cesji zwiększą koszty inwestycji w dacie sprzedaży hotelu?
Czy nie pomniejszając kosztów podatkowych na zasadzie art. 16 ust. 1 pkt. 39) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji, gdy uprzednio (w 2003 r.) została uprawdopodobniona nieściągalność wierzytelności, a utworzona rezerwa została uznana za koszt uzyskania przychodu, Bank postąpił prawidłowo? Zdaniem Banku przychodem do opodatkowania, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt. 4) jest przychód
Czy w związku z faktem, że każda z powołanych wyżej umów cesji wierzytelności (załączniki źródłowe 1 i 2) przewiduje zabezpieczenie zobowiązania w postaci przewłaszczenia na zabezpieczenie przedmiotu umów leasingowych tylko i wyłącznie na zasadach określonych w projekcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie (załącznik źródłowy nr 3) Spółka może zgodnie z art. 17 k ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.
Czy poprzez uregulowanie mojego zobowiązania wobec rolnika ryczałtowego w formie cesji wierzytelności jest możliwe powiększenie podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wypłaconego rolnikowi oraz czy powiększenie podatku naliczonego będzie następowało w części uregulowanej w formie cesji wierzytelności czy dopiero po całkowitym uregulowaniu zobowiązania wobec rolnika ryczałtowego wynikającego
Czy odsetki wypłacone w ramach Umowy o świadczenie usługi db CashSweepPL oraz Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji.
150025 Pytanie Podatnika dotyczy świadczonej przez bank usługi cash - poolingu.
Wnioskujący zwrócił się o wyjaśnienie:- jaki kurs i z jakiego dnia winna zastosować Spółka do przeliczenia wierzytelności wyrażonej w PLN na walutę EUR w celu dokonania zmniejszenia przysługującej Spółce należności od Pożyczkobiorcy z tytułu pożyczki, wyrażonej w walucie EUR,- czy różnice kursowe powstałe pomiędzy dniem uruchomienia pożyczki - dokonania przelewu środków pieniężnych a dniem dokonania
Czy podpisanie porozumienia restrukturyzacyjnego z dłużnikiem stanowi okoliczność wiążącą się z koniecznością wyliczenia dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych różnic kursowych pomiędzy wartością wierzytelności ustaloną zgodnie z kursem średnim NBP z dnia podpisania umowy cesji po jakim ją zarachowano oraz wartością ustaloną zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia podpisania porozumienia restrukturyzacyjnego
Czy zaksięgowanie w koszty uzyskania przychodu faktury VAT przez Cedenta, powierzającego trudną do odzyskania wierzytelność w celu jej ściągnięcia lub sprzedaży firmie zajmującej się windykacją należności, powinno nastąpić w momencie jej otrzymania? Faktura na 150 zł + VAT dotyczy zryczałtowanej opłaty na pokrycie kosztów.