Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.546.2022.1.SJ
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zapomogi.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zapomogi.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego z art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. a.
zapomoga - MON - art. 21 ust. 1 pkt 26
W zakresie zwolnienia przedmiotowego.
1) Czy prawidłowym jest zastosowanie zwolnienia dotyczącego otrzymanego przez twórców, artystów wsparcia finansowego z podatku dochodowego bez względu na wysokość wsparcia, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2) Czy jednak prawidłowym jest zastosowanie zwolnienia dotyczącego otrzymanego przez twórców, artystów wsparcia finansowego z podatku dochodowego
Ustalenie, czy kwoty wpłaconych przez Wnioskodawcę odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, które następnie zostaną wypłacone tytułem zapomogi na rzecz małżonków pracowników, Wnioskodawca może rozpoznać jako koszty uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).
Czy przepis art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zastosować do zapomogi wypłacanej członkom Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w myśl ww. Regulaminu świadczeń socjalno-bytowych?
obowiązki płatnika w odniesieniu do wypłacanych przez Wnioskodawcę emerytom i rencistom wojskowym świadczeń socjalnych
Czy przyznana zapomoga w związku z długotrwałą chorobą wolna jest od podatku dochodowego w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. a, czyli niezależnie od wysokości, czy też zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. b do wysokości nieprzekraczającej kwoty 6.000 zł?
Pomoc zdrowotna dla nauczycieli polegająca na dofinansowaniu do zakupu okularów stanowi dla nauczycieli przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego Wnioskodawca jako płatnik, zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.
Zastosowanie zwolnienia przedmiotowego (art. 21 ust. 1 pkt 26).
Czy zapomogi zdrowotne przyznane nauczycielom czynnym zawodowo w związku z pobytem w sanatorium, zakupem okularów korekcyjnych lub protetyką dentystyczną nieudokumentowane stosownym zaświadczeniem lekarskim o długotrwałej chorobie oraz niezwiązane ze zdarzeniem losowym są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, a przychód z tego tytułu w przypadku, gdy świadczeniobiorcy
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Opodatkowania odprawy pośmiertnej.
umorzenie osobom fizycznym posiadającym tytuł do lokalu części zadłużenia w opłatach za lokal wraz z odsetkami stanowi dla tych osób przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym Wnioskodawca powinien sporządzić informację PIT-8C.
Czy Urząd Miasta przy którym działa Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa może w zastępstwie za Kasę wystawić PIT-8C z tytułu osiągnięcia przez członka Kasy przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tj. otrzymania bezzwrotnej zapomogi z PKZP w 2011 r., która nie jest zwolniona od tego podatku?
zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym nagród uznaniowych, nagród pieniężnych oraz nagród rzeczowych wypłacanych żołnierzom zawodowym w związku z użyciem w konflikcie zbrojnym poza granicami państwa
Zapomogi wypłacone ze środków pochodzących z budżetu państwa w związku z zaistniałym w 2008 roku zdarzeniem losowym, w całości podlegają zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W jakiej wysokości i na jakich warunkach należy pobrać podatek od zapomóg, od częściowej refundacji kosztów leczenia oraz od dopłat do wypoczynku dla emerytów i rencistów oraz dla wdów pobierających renty rodzinne ?
Czy w przedstawionym stanie faktycznym świadczenia pieniężne i rzeczowe na rzecz poszkodowanych w wypadkach drogowych i ich rodzin podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym?
Czy komisja zakładowa związku zawodowego powinna pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od zapomogi wypłaconej swojemu członkowi w związku z jego pobytem w szpitalu oraz za pomocą jakiej deklaracji należy to uczynić?
Czy zapomoga wypłacona przez Pracowniczą Kasę Zapomogowo-Pożyczkową (PKZP) z tytułu urodzenia się dziecka lub z tytułu zgonu członka rodziny, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zwłaszcza, że świadczenie to ma charakter wypłaconego ubezpieczenia osobowego?Jaki jest status PKZP w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?Czy zasadny jest pogląd, że wypłacona przez PKZP
Czy podlegają opodatkowaniu dochody uzyskane z tytułu: równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego, odprawy emerytalne i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy oraz zapomogi pieniężne wynikające z ustawy z dn. 24.08.1991 o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 88 poz. 400 z póżn. zm.).