Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.9.2024.2.TR
Opodatkowanie kwot otrzymanych z OC sprawcy wypadku
Opodatkowanie kwot otrzymanych z OC sprawcy wypadku
Otrzymywane przez Wnioskodawcę środki pieniężne - wypłacone przez najemcę w zamian za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu - należy zakwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zostać opodatkowane na zasadach ogólnych.
1. Czy zawarte i opłacone przez Spółkę jako Ubezpieczającego w 2010 r. oraz w latach następnych polisy (umowy ubezpieczenia OC członków Zarządu, Rad Nadzorczych, Prokurentów) stanowią dla Ubezpieczonych przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy Spółka jako płatnik obowiązana jest pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób zatrudnionych na podstawie umowy o
Czy w zaistniałym stanie faktycznym kwota odszkodowania będzie u wnioskodawcy przychodem, a koszt naprawy kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy zapłacona składka ubezpieczeniowa z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia OC członków rady nadzorczej, zarządu, prokurentów oraz objętej ubezpieczeniem grupy pracowników (kierowników i koordynatorów projektów) będzie stanowiła przychód osoby fizycznej objętej ubezpieczeniem?
Czy kwotę zapłaconej składki należy zakwalifikować do przychodu z działalności wykonywanej osobiście przez obywatela Republiki Węgierskiej?Czy od kwoty tego przychodu należy naliczyć i odprowadzić podatek w wysokości 20%?Czy z uwagi na brak innych przychodów uzyskiwanych przez obywatela Republiki Węgierskiej, od których byłoby możliwe potrącenie kwoty podatku Członek Zarządu powinien wpłacić tę kwotę
Czy koszt naprawy powypadkowej przyczepy może być uznany za koszt podatkowy, jeżeli przyczepa nie była objęta ubezpieczeniem dobrowolnym, a tym samym otrzymane odszkodowanie z OC sprawcy wypadku należy uznać za przychód podatkowy?
Jak ustalić podstawę do dokonania odpisów amortyzacyjnych w Spółce, do której w listopadzie 2006 r. wniesiono aportem tytułem podwyższenia kapitału zakładowego przedsiębiorstwo, na które składa się funkcjonujące centrum handlowe, w zamian za co wnoszący otrzymał udział w kapitale zakładowym Spółki - czy uwzględnić przejęte zobowiązania związane z wnoszonym w drodze aportu przedsiębiorstwem?
Czy wypłacone do warsztatu naprawiającego samochód osobowy (ujęty w ewidencji środków trwałych Podatnika, całkowicie umorzony, nieobjęty ubezpieczeniem AC) przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku, którym nie był pracownik Podatnika, odszkodowanie z polisy OC sprawcy stanowi przychód dla celów podatku dochodowego Podatnika? W dniu 25.04.2006 r. miała miejsce kolizja drogowa.
1. Czy w przypadku finansowania składki ubezpieczeniowej przez finansującego otrzymany w związku z zakończeniem umowy leasingu, sprzedażą z samochodu i wygaśnięciem umowy ubezpieczenia zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej od Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest przychodem finansującego, a po przekazaniu jej korzystającemu - kosztem uzyskania przychodów? 2. Czy w przypadku finansowania