Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.662.2024.2.AWY
Sprzedaż egzekucyjna nieruchomości zabudowanej nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Sprzedaż egzekucyjna nieruchomości zabudowanej nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Skutki podatkowe nabycia nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.
Nabycie nieruchomości, dokonane w drodze licytacji publicznej zakończonej wydaniem przez Sąd przysądzenia własności nieruchomości – tj. w postępowaniu egzekucyjnym – podlega PCC (jako wywołujące takie same skutki prawne jak umowa sprzedaży).
Podleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dostawy (sprzedaży egzekucyjnej) nieruchomości niezabudowanej.
Opodatkowanie podatkiem VAT egzekucyjnej sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek, na których znajdują się sieci elektroenergetyczne ze słupami i róg domu wybudowanego na sąsiedniej nieruchomości, które nie są własnością Dłużnika.
Nabycie w drodze licytacji komorniczej w postępowaniu egzekucyjnym udziałów w spółce z o.o. nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż przybicie przez komornika nie zostało wymienione jako czynność skutkująca opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Skutki podatkowe w podatku VAT sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej w drodze egzekucji komorniczej.
Skutki podatkowe w podatku VAT sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej w drodze egzekucji komorniczej.
Brak obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży nieruchomości (działki zabudowanej budynkiem i udziału w działce stanowiącej drogę dojazdową) w trybie licytacji w sądowym postępowaniu egzekucyjnym przez komornika sądowego.
Opodatkowana jest, co do zasady, sprzedaż „nowych” budynków – oddawanych do konsumpcji po ich wybudowaniu bądź ulepszeniu, a zwolnieniu może podlegać dostawa „starych” budynków, gdyż nie występuje wówczas wartość dodana
Zwolnienie od podatku VAT dostawy w trybie licytacji komorniczej prawa użytkowania wieczystego gruntu (działki nr 1) wraz z prawem własności posadowionych na gruncie budynków.
Sprzedaż działki nr 1/1 stanowiącej nieruchomość zabudowaną będzie stanowiła czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, ale nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 10 i pkt 10a ustawy w zw. z art. 43 ust. 21 ustawy.
Obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą w trybie egzekucji sądowej zabudowanej nieruchomości (komornik-płatnik).
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży w trybie licytacji publicznej prawa użytkowania wieczystego działek.
Opodatkowanie sprzedaży zabudowanej działki w drodze licytacji egzekucyjnej
Opodatkowanie sprzedaży licytacyjnej nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych.
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży udziału ½ w nieruchomości zabudowanej.
Opodatkowania podatkiem VAT nieruchomości niezabudowanych oraz zastosowania zwolnienia od podatku VAT dostawy działek zabudowanych oraz powiększenia o należny podatek VAT ustalonej przez biegłego sądowego kwoty oszacowania nieruchomości.
Sprzedaż w trybie egzekucji sądowej budynku.
Występowanie jako płatnik podatku VAT w przypadku sprzedaży w trybie licytacji publicznej nieruchomości gruntowej.
Skutki podatkowe przejęcia nieruchomości będącej zabezpieczeniem zobowiązania kredytowego w postępowaniu egzekucyjnym.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży, w drodze licytacji komorniczej, nieruchomości gruntowej wraz z zabudowaniem.
Czy planowana sprzedaż egzekucyjna nieruchomości należącej do dłużnika, który jest w myśl art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz w jakim zakresie.
Czy wszystkie opłaty egzekucyjne pobrane lub ściągnięte po dniu 1 stycznia 2019 r. stały się daninami publicznymi, o których mowa w art. 149 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i które w myśl art. 149 ust. 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych po potrąceniu wynagrodzenia prowizyjnego powinny być odprowadzone na rachunek organu podatkowego, czy też przepisy art. 149 ust. 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych