Interpretacja ogólna z dnia 30 marca 2023 r., Minister Finansów, sygn. DD3.8203.1.2023
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych na rzecz pracownika.
Czy prawidłowe jest stanowisko, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 w zw. z art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o CIT, kwota składek opłacanych przez Ubezpieczającego z tytułu zawarcia Umowy Ubezpieczenia stanowi dla Ubezpieczającego: (i) koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia kosztu (zapłaty składki) proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą oraz (ii) koszt uzyskania przychodu w roku następującym
Czy opłaconą przez pracodawcę składkę na ubezpieczenie pracowników można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie przepisu art. 15 ust. 1 i art. 16 ust.1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
1. Czy składki płacone z każdego tytułu w ramach zawartych Umów Ubezpieczenia są w całości kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy pomimo tego, że do czasu cesji praw z Umowy Ubezpieczenia wszelkie prawa do Jednostek Uczestnictwa Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych przysługują Ubezpieczającemu (pracodawcy), Spółka może na bieżąco, w miarę wpłacania
Czy składka asekuracyjna z tytułu ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej S.A. z tytułu finansowych skutków roszczeń będących następstwem działania, bądź zaniechania działania Członków Zarządu lub Rady Nadzorczej stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki?
Czy składka z tytułu zawartych przez spółkę umów ubezpieczenia na życie, gdzie ubezpieczonymi i odpowiednio uposażonymi są wspólnicy, stanowi koszt uzyskania przychodu w spółce na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
1. Czy ubezpieczający (pracodawca) może na bieżąco w miarę wpłacania kolejnych składek ubezpieczeniowych zaliczać opłacane składki w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów, czy takiego zaliczenia może dokonać dopiero po scedowaniu praw do środków na ubezpieczonego? 2. Czy wpłacane przez pracodawcę składki ubezpieczeniowe są przychodem pracownika?
1. Czy Spółka ma prawo do zaliczenia kosztów sądowych i procesowych do kosztów uzyskania przychodów, w momencie ich poniesienia? 2. Czy Spółka ma prawo do zaliczenia kosztów sądowych i procesowych do kosztów uzyskania przychodów, w momencie ich poniesienia, zwracanych na rzecz strony przeciwnej w wyniku przegranego sporu sądowego?
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki na składki na ubezpieczenie gospodarcze z tytułu umowy ubezpieczenia strat poniesionych prze Spółkę w wyniku działalności członków jej statutowych organów podczas i w zawiązku z wykonywaniem ich funkcji? Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób
dotyczy zaliczenia wydatków na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków delegowanych pracowników do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Czy kwota otrzymanego odszkodowania wypłaconego z polisy sprawcy wypadku będzie przychodem z dzialalności ? Czy VAT naliczony z faktury wystawionej za remont powypadkowy tego samochodu może być uznany za koszt uzyskania przychodów?
Czy wydatek poniesiony na ubezpieczenie członków zarządu Spółki - benificjentem ewentualnych odzszkodowań są ubezpieczeni - może stanowić koszt uzyskania przychodu spółki oraz czy wydatek taki kreuje jakikolwiek przychód podatkowy dla ubezpieczonych
Czy składka ubezpieczeniowa odprowadzona przez polskiego przedsiębiorcę (wnioskodawcę) do amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeniowego nie posiadającego oddziału w Polsce, ani na terenie Unii Europejskiej, a dotycząca opisanego ubezpieczenia bezpośrednio związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest kosztem uzyskania przychodu ze źródeł osiąganych w Polsce?