Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.72.2024.2.KF
Skutki podatkowe umorzenia części zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Skutki podatkowe umorzenia części zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Kwestia zwolnienia lub braku zwolnienia z podatku VAT refaktury mediów w lokalach mieszkalnych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej i lokalach użytkowych, opodatkowania opłaty za najem pomieszczeń dodatkowych oraz opodatkowania opłaty eksploatacyjnej kalkulowanej w czynsz za najem.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienie od podatku dostawy lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi i odpowiednimi udziałami w nieruchomości wspólnej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
braku prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego VAT o podatek naliczony z faktury otrzymanej od wykonawcy w związku z realizacją operacji
Brak możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
W zakresie uznania przychodu ze sprzedaży lokalu niemieszkalnego (pomieszczenia gospodarczego) jako dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi)
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania czynności udostępniania przez Gminę pomieszczeń w budynku, będącym przedmiotem inwestycji, na podstawie umów nieodpłatnego użyczenia, w kontekście obciążania biorących w używanie opłatami związanymi ze zwykłym korzystaniem z rzeczy, za odpłatne świadczenie usług oraz w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą
Nieodpłatne udostępnienie Świetlic przez Gminę nie jest czynnością wykonywaną przez Gminę jako podatnika podatku VAT w ramach swojej działalności gospodarczej, dlatego jest czynnością wyłączoną spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, i z tego względu stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego, rozstrzygnięcia, czy właściciele lokali mieszkalnych mogą podjąć decyzję, aby podatek dochodowy wynikający z braku zwolnienia dochodu lokali użytkowych obciążał w całości tych właścicieli a nie całą Wspólnotę.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodu uzyskanego z tytułu wynajmu pomieszczenie na węzeł cieplny.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w związku z przeznaczeniem środków ze sprzedaży na budowę budynku gospodarczego z pomieszczeniem mieszkalnym i garażem oraz jego wyposażenie.
Sprzedaż komórki lokatorskiej oraz miejsca postojowego znajdujacych się w lokalu użytkowym, który posiada odrębną księgę wieczystą powinna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 23%. Stawka podstawowa ma zastosowanie również do sprzedaży udziałów w garażu w części dotyczącej pomieszczeń A,B,C,D przeznaczonych na kotłownię, hydrofornię itp. Należy zauważyć, że pomimo, że pomieszczenia te służą
Czy w przypadku dzierżawy lub najmu garaży oraz dzierżawy gruntów pod ich posadowienie Spółka prawidłowo nalicza podatek VAT w wysokości 23%?
Czy Spółka od wynajmu pomieszczeń gospodarczych (murowanych i drewnianych), komórek gospodarczych, wózkowni, piwnic i dzierżawy gruntów pod pomieszczenia gospodarcze prawidłowo korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług?
Czy w przypadku dzierżawy gruntu z przeznaczeniem na prowadzenie ogródka Spółka prawidłowo nalicza podatek VAT w wysokości 23%?
Czy dochody uzyskane przez Wspólnotę Mieszkaniową z wynajmu pomieszczeń piwnicznych wchodzących w skład nieruchomości wspólnej na cele gospodarstwa domowego, a więc niezwiązane z działalnością gospodarczą, są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku, gdy najemcy wnoszą opłaty w wysokości pokrywającej koszty utrzymania tych pomieszczeń?
Czy środki pieniężne otrzymane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego powstałego z adaptacji pomieszczenia pralni i poddasza i przeznaczone w całości na zakup i instalację dźwigu osobowego będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Czy Wspólnota Mieszkaniowa powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych od ceny czynszu za lokal mieszkalny powstały na skutek adaptacji strychu, jeżeli przychód z tego tytułu jest w całości przeznaczony na utrzymanie części wspólnej lub remonty części wspólnej?
Zwolnienie z opodatkowania dochodów z wynajmu pomieszczeń gospodarczych mieszkańcom Wspólnoty i osobom trzecim.
Czy dochód Wspólnoty, uzyskany z tytułu najmu lokalu mieszkalnego, który jest następnie w całości przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych wspólnoty jest dochodem zwolnionym z podatku dochodowego osób prawnych, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?