Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.25.2024.2.TR
Przedawnienie zobowiązań podatkowych.
Przedawnienie zobowiązań podatkowych.
opodatkowanie alimentów z Norwegii,
w zakresie ciążących na Wnioskodawcy obowiązków płatnika w związku z wypłacaniem wynagrodzeń adwokatom i radcom prawnym
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodów z tytułu otrzymanego wynagrodzenia za świadczenie usług zarządu sądowego oraz wpłat dokonywanych przez najemców lokali znajdujących się w nieruchomości, której Spółka jest zarządcą sądowym.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą wynagrodzeń adwokatom i radcom prawnym z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu.
Kwalifikacja do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika z urzędu.
Czy przychód związany z wykonaniem dodatkowych prac, uzyskany na podstawie wydanego wyroku Sądu Arbitrażowego powinien zostać rozpoznany dla celów podatkowych w roku wydania wyroku przez Sąd Arbitrażowy, czy też w roku wykonania prac, będących przedmiotem tego wyroku?
Czy dokonywanie sprzedaży przez adwokata usług pomocy prawnej z urzędu, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, realizowane na zlecenie Sądu powszechnego lub administracyjnego podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących?
Czynności wykonywane przez Stały Sąd Arbitrażowy przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych nie są nakierowane na zaspokajanie zbiorowych potrzeb członków organizacji, co przemawiałoby za ich statutowym charakterem, lecz stanowią odpłatne świadczenie na rzecz podmiotów trzecich, nie będących członkami organizacji i służą przede wszystkim zaspokojeniu interesów podmiotów, które zwracają się do Sądu o podjęcie
Zasady zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów (uprawdopodobnienie aktem notarialnym opatrzonym klauzulą wykonalności).
Czy samo złożenie przez Wnioskodawcę prawnie skutecznego oświadczenia o wniesieniu aportu i objęciu udziałów w spółce w zamian za wniesiony aport (jeszcze przed sądową rejestracją wniesienia aportu) będzie miało wpływ na rozliczenie podatkowe w podatku od towarów i usług, tj. w okresie do dnia sądowej rejestracji wniesienia aportu?
Czy na podstawie potwierdzenia przelewu i wystawionego na jego podstawie dowodu wewnętrznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę zwrotu wydatków poniesionych na adaptację, wraz z odsetkami i kosztami sądowymi?
Czy uzyskany z Sądu Okręgowego zwrot kosztów pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?
Sąd jako płatnik jest obowiązany do poboru zaliczek od dokonywanych wypłat należności adwokatom i radcom prawnym za świadczone przez nich usługi obrony z urzędu. Wysokość wynagrodzenia jest ustalona w postanowieniu sądu. Niektórzy z adwokatów są podatnikami VAT i do postanowienia wystawiają fakturę VAT określającą kwotę brutto, należny podatek VAT oraz kwotę netto. Czy podstawą naliczenia 20% kosztów
Jaka jest podstawa do ustalenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pobieranej od przychodów za czynności adwokatów, biegłych i radców prawnych z tytułu zastępstwa procesowego i obrony z urzędu?
Czy podstawą naliczenia 20% kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art.22 ust.9 pkt4 ustawy pdof, powinien być przychód netto adwokata określony w wystawionej przez niego fakturze, czy też przychód brutto określony w postanowieniu sądu o wysokości zasądzonego na jego rzecz wynagrodzenia?, Czy podstawą do ustalenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranej na podstawie art.41 ust.1
W jaki sposób sąd ma wyliczać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń adwokackich?.
Czy sąd zobowiązany jest do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych na podstawie wystawionej przez adwokata faktury VAT należności z tytułu obrony z urzędu?
W jaki sposób powinno być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie pobierane przez adwokata za prowadzenie spraw z urzędu na polecenie Sądów i Prokuratury?
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochody uzyskane z Sądu za czynności adwokackie z tytułu pomocy prawnej udzielonej z urzędu?
Jakie koszty uzyskania przychodu powinien zastosować płatnik przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia adwokata?
1.Czy jako podatnik prowadzacy kancelarię adwokacką w ramach , której na zlecenie Sądu świadczę usługi w zakresie pomocy prawnej z urzędu, jestem zobowiązany do opodatkowania tych czynności podatkiem VAT oraz do wykazywania ich w deklarcjach VAT ?2.W przypadku informacji o objęciu opodatkowaniem czynności wymienionych w pkt 1 wnoszę o udzielenie informacji o dacie powstania obowiazku podatkowego od
Z jaką datą powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie sądu przez adwokata (wynagrodzenie za tzw. "urzędówki").
Czy podstawą naliczenia kosztów uzyskania przychodów oraz ustalenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fzycznych dla adwokatów i radców prawnych świadczących usługi obrony z urzędu powinien być przychód brutto wynikający z postanowienia sądu o wysokości zasądzonego wynagrodzenia, czy też przychód netto określony w wystawionej przez adwokata, czy radcę fakturze VAT?