Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.163.2021.3.MM
Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z tytułu umowy zlecenia.
Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z tytułu umowy zlecenia.
W zakresie możliwości opodatkowania osiąganych dochodów w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako dochodów z działalności gospodarczej a nie dochodów z działalności wykonywanej osobiście usługi medyczne.
Skutki podatkowe ponoszenia przez pracodawcę kosztów abonamentów medycznych na rzecz pracowników
1. Czy opłata ryczałtowa za pracownika powinna być doliczona do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?2. Czy ryczałt za członków rodzin powinien być doliczony do podstawy opodatkowania pracownika podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy w przedstawionej sytuacji Spółka powinna uznać, iż w związku z tym, że świadczenia zostały jedynie pozostawione do dyspozycji pracownikom i nie jest możliwe określenie, czy pracownicy korzystali z nich i w jakim, zakresie, nie będą to przychody w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy opłata, jaką X wnosi z tytułu zawartej z NZOZ umowy za usługi świadczone na rzecz swoich pracowników i byłych pracowników, do finansowania których nie jest zobowiązana przepisami prawa, stanowi dla osób objętych umową o świadczenie usług przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy w opisanej sytuacji świadczenia medyczne będą stanowiły dla pracowników przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka powinna jako pracodawca traktować opłacone świadczenia na rzecz swoich pracowników jako przychody ze stosunku pracy i dokonywać od ich wartości poboru podatku dochodowego?
Czy w sytuacji opisanej powyżej w odniesieniu do świadczeń medycznych innych niż przewidziane w Kodeksie pracy dla pracowników Spółki objętych programem opieki medycznej powstaje z tego tytułu przychód, który powinien zostać doliczony do przychodu pracownika ze stosunku pracy i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych takie świadczenie zdrowotne zakupione dla pracowników, co do którego nie jest się w stanie określić wartości świadczenia, z jakiego faktycznie pracownik skorzystał?
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej prowadzi działalność statutową w zakresie świadczenia usług medycznych. Celem wsparcia działalności Szpitala z zakresu ochrony zdrowia darczyńcy przekazują mu darowizny: leki, sprzęt medyczny, rzeczy ruchome, np. komputer, monitor, drukarka, kuchenka mikrofalowa. Czy od otrzymanych darowizn należy odprowadzić podatek?
Do jakiego źródła przychodów nalezy klasyfikować przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług medycznych?