Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.847.2023.2.MM
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, działu spadku, ugody sądowej.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, działu spadku, ugody sądowej.
w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po drugiej żonie dziadka.
Ustalenie momentu nabycia spadku w przypadku śmierci spadkodawcy w 2005 r. a uprawomocnienia się orzeczenia sądu w styczniu 2015 r.?
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązków małżonka związanych z zakończeniem ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej w przypadku śmierci osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.
Obowiązek zawiadomienia przez spadkobiercę urzędu skarbowego o śmierci podatnika, brak obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego po zmarłym podatniku i złożenia przez spadkobiercę deklaracji VAT-7 i zapłaty podatku.
W zakresie braku obowiązku złożenia przez spadkobiercę deklaracji VAT-7 oraz sporządzenia remanentu likwidacyjnego po zmarłym podatniku
Wnioskodawca będzie działał z tytułu dostaw nieruchomości i rzeczy ruchomych oraz wyrobów tytoniowych, alkoholu, paliwa otrzymanych w spadku z wyłączeniem udziału w budynku mieszkalnym, jak podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, dlatego będzie zobowiązany do zarejestrowania prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku rejestracji działalności gospodarczej, w tym dla potrzeb podatku
Wnioskodawca dokonując dostawy nieruchomości i rzeczy ruchomych oraz wyrobów tytoniowych, alkoholu, paliwa i udział w budynku mieszkalnym otrzymanych w spadku, w przypadku niekontynuowania działalności gospodarczej zmarłego będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, co nie będzie wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Czy Wnioskodawczyni, w momencie przyjęcia spadku (nieruchomości położonej w Hiszpanii) po zmarłej siostrze, będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn?
Czy art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn będzie miał zastosowanie w brzmieniu obowiązującym w dacie sądowego stwierdzenia nabycia spadku (uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku) czy przepisy powyższej ustawy obowiązujące w dacie śmierci spadkodawcy to jest w roku 1992?
W którym dniu powstał obowiązek podatkowy z tytułu podatku od spadków i darowizn? Czy wnioskodawca ma prawo do zwolnienia od spadku i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ww. ustawy?
podatek od spadków i darowizn w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłej żonie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn w przedmiotowej sprawie powstał z chwilą uprawomocnienia się postanowienia Sądu w 1986 r. oraz w 1989 r. Reasumując należy stwierdzić, iż skoro obowiązek podatkowy z tytułu nabycia przez Wnioskodawcę spadku powstał z datą uprawomocnienia się ww. orzeczeń sądu, w myśl powołanych wyżej przepisów
Czy w przypadku Wnioskodawczyni jest ona zobowiązana do zgłaszania w Polsce otrzymania spadku? (zgłoszenie takie już nastąpiło na terenie Niemiec). Jeśli tak, to czy z racji przynależności do pierwszej grupy uprzywilejowanej (jako córka) należy się Wnioskodawczyni ulga podatkowa i na jakiej zasadzie?