Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.68.2023.3.AP
Ustalenie momentu rozpoznania przychodu z tytułu zwróconych na rachunek bankowy Spółki należności celnych przywozowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu rozpoznania przychodu z tytułu zwróconych na rachunek bankowy Spółki należności celnych przywozowych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 kwietnia 2023 r. (wpływ 11 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zajmuje się realizacją dostaw wyrobów i technologii na potrzeby wojska, policji i straży granicznej, a także sprzętu specjalistycznego dla Portów Lotniczych (Spółka sprowadza z zagranicy broń oraz sprzęt wojskowy, a następnie zbywa go na rzecz podmiotów trzecich).
Niniejszy wniosek dotyczy korekty dokumentów celnych i związanego z rzeczoną korektą zwrotu należności celnych na rachunek bankowy Spółki oraz określonej przez organ różnicy podatku VAT.
Spółka wskazuje, że w związku z dokonanym zgłoszeniem celnym do procedury dopuszczenia do obrotu na obszar celny Unii Europejskiej według zgłoszenia celnego urząd celno-skarbowy naliczył Spółce cło oraz VAT. Określone przez urząd należności zostały uiszczone przez Spółkę. W następstwie dokonania ww. płatności Spółka powzięła wątpliwość co do zasadności uiszczenia cła, albowiem była w posiadaniu dokumentacji uprawniającej ją do zwolnienia z konieczności uiszczania cła.
W związku z posiadanymi dokumentami Spółka złożyła do urzędu wniosek, w następstwie którego organ celny wydał decyzję mocą której określił kwotę należności celnych przywozowych podlegających zwrotowi oraz orzekł o dokonaniu zwrotu tej kwoty na rachunek bankowy Spółki, jednocześnie określił różnicę podatku VAT pomiędzy kwotą podatku w prawidłowej wysokości, a kwotą podatku już wykazaną na zgłoszeniu celnym. W pouczeniu ww. decyzji organ odwołał się do art. 40 ustawy VAT, który stanowi, że:
‒w przypadku gdy kwota podatku została nadpłacona, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli kwota nadpłaconego w imporcie podatku pomniejszyła kwotę podatku należnego.
Wnioskodawca wskazuje, że odprawa celna realizowana była na zasadach ogólnych.
W związku z dokonanym na rachunek bankowy zwrotem należności celnych Spółka powzięła wątpliwość, w jakim momencie ma rozpoznać przychód. Jednocześnie, w związku z określeniem przez organ niższej kwoty podatku VAT, niż została pierwotnie uiszczona przez Spółkę, Wnioskodawca rozważa również konieczność dokonania złożonej uprzednio korekty deklaracji VAT.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Uiszczone przez Wnioskodawcę cło zostało zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Pytania
1.W jakim momencie Spółka ma rozpoznać przychód z tytułu zwróconych na rachunek bankowy Spółki należności celnych przywozowych?
2.Czy w związku z określeniem przez organ różnicy podatku VAT pomiędzy kwotą podatku w prawidłowej wysokości, a kwotą podatku już wykazaną na zgłoszeniu celnym Spółka jest zobowiązana do dokonania korekty złożonej uprzednio złożone deklaracje VAT?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. Na pytanie nr 2 dotyczące podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy za moment powstania przychodu uznać należy moment wpływu środków pieniężnych na rachunek Spółki.
Na wstępie Wnioskodawca wskazuje, że przepisy ustawy o CIT nie zawierają definicji pojęcia przychodu. Ustawodawca w art. 12 tej ustawy wymienia jedynie pewne kategorie pożytków, których otrzymanie generuje po stronie podatnika przychód podatkowy. Oceniając możliwość uznania za przychody zwróconych na rzecz Spółki należności celnych przywozowych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem „przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe”. W tym miejscu należy podkreślić, że na gruncie powyższego przepisu istotne jest to, że aby pieniądze czy wartości pieniężne mogły zostać uznane za przychód na potrzeby podatku dochodowego, muszą one spełniać jedną podstawową przesłankę – a mianowicie muszą być „otrzymane”. Użycie w przepisie sformułowanie „otrzymane” oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika względnie na jego rachunek wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami. W obrocie bezgotówkowym będzie to dzień uznania rachunku bankowego podatnika jako rachunku wierzyciela.
W interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe wskazuje się, że:
‒„Użycie w powyższym przepisie sformułowania „otrzymane” oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu bezpośrednio do majątku podatnika – względnie na jego rachunek – wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, którymi Spółka może rozporządzać”. (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 26 września 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.174.2018.2.KK).
W orzecznictwie Sądów administracyjnych wskazuje się natomiast, że:
‒„posłużenie się przez ustawodawcę w cyt. przepisie sformułowaniem „otrzymane” oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika względnie na jego rachunek, wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami. Otrzymanymi pieniędzmi lub wartościami pieniężnymi są, zatem w rozumieniu ww. uregulowania tylko takie wartości, które powiększają aktywa majątkowe podatnika a więc takie, którymi może on rozporządzać jak własnymi”. (zob. wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. akt II FSK 2659/13).
Z powyższego wynika zatem jednoznacznie, że za pieniądze lub wartości pieniężne „otrzymane” przez podatnika w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT można uznać wyłącznie takie wartości, które w sposób ostateczny faktycznie powiększają aktywa podatnika, a więc takie, którymi może on rozporządzać jak własnymi (tj. swobodnie, według własnego uznania określając ich przeznaczenie).
Przenosząc powyższe na grunt rozpoznawanego stanu faktycznego wskazać należy, że moment powstania przychodu uznać należy moment wpływu środków pieniężnych na rachunek Spółki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Z przedstawionego we wniosku oraz uzupełnieniu opisu stanu faktycznego wynika, że w związku z dokonanym zgłoszeniem celnym do procedury dopuszczenia do obrotu na obszar celny Unii Europejskiej według zgłoszenia celnego urząd celno-skarbowy naliczył Państwu cło oraz VAT. Określone przez urząd należności zostały przez Państwa uiszczone. W następstwie dokonania ww. płatności powzięli Państwo wątpliwość co do zasadności uiszczenia cła, albowiem byli Państwo w posiadaniu dokumentacji uprawniającej do zwolnienia z konieczności uiszczania cła.
W związku z posiadanymi dokumentami złożyli Państwo do urzędu wniosek, w następstwie którego organ celny wydał decyzję mocą której określił kwotę należności celnych przywozowych podlegających zwrotowi oraz orzekł o dokonaniu zwrotu tej kwoty na rachunek bankowy Spółki.
Uiszczone przez Państwa cło zostało zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
W związku z dokonanym na rachunek bankowy zwrotem należności celnych powzięli Państwo wątpliwość, w jakim momencie mają rozpoznać przychód.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.; dalej: „ustawa CIT”):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Cło, w tym określone w decyzji celnej, nie zostało wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, stanowi więc zatem koszt uzyskania przychodów, niezależnie od faktu późniejszego dokonania jego zwrotu.
Zwrot cła natomiast pociąga za sobą konieczność rozpoznania przychodu.
Stosownie bowiem do art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy CIT:
Do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Jako że cło zostało uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zwrot tego cła, wnioskując a contrario, stosownie do ww. przepisu będzie stanowić przychód.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Otrzymanie zwrotu cła spełnia, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, przesłankę otrzymania pieniędzy.
Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy CIT można więc stwierdzić, że co do zasady, przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa. Przy czym, sformułowanie „otrzymane” oznacza, że pieniądze, wartości pieniężne i inne świadczenia muszą wpłynąć na rachunek bankowy podatnika, bądź faktycznie podatnik otrzymał je w inny sposób (np. zapłata gotówką, nabycie prawa). Przychód powstaje zatem z momentem jego faktycznego uzyskania przez podatnika.
Biorąc powyższe pod uwagę, z tytułu zwróconych na rachunek bankowy Spółki należności celnych przywozowych powinni Państwo rozpoznać przychód w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek Spółki.
Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).