2. Analiza kapitału obrotowego netto
Kapitał obrotowy netto jest zdefiniowany jako różnica między aktywami obrotowymi a zobowiązaniami krótkoterminowymi. Kapitał ten jest niezbędny do prowadzenia przez przedsiębiorstwo i finansowania bieżącej działalności. Analiza kapitału obrotowego netto sprowadza się zatem do analizy takich pozycji bilansowych, jak: gotówka, należności, zapasy, jak również zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe.
Optymalny poziom kapitału obrotowego netto, a także jego składowych, jest różny dla poszczególnych przedsiębiorstw i branż. Zależy też od charakteru prowadzonej działalności i obowiązujących standardów.
Głównym elementem kapitału obrotowego netto spośród wymienionych powyżej jest gotówka. Gotówka jest wykorzystywana do prowadzenia bieżącej działalności i nie obejmuje wszelkich nadwyżek gotówki, które mogą być inwestowane na rynku, czyli poza przedsiębiorstwem.
Poziom gotówki niezbędny do celów operacyjnych jednostki mierzy się tzw. cyklem obrotu gotówki.
Cykl obrotu gotówki
Cykl obrotu gotówki (ang. Cash Conversion Cycle - CCC) odzwierciedla przeciętną długość czasu między momentem wypływu gotówki z jednostki a momentem wpływu gotówki.
Wypływ gotówki następuje na skutek zakupów niezbędnych do działalności operacyjnej, czyli m.in. zakup materiałów do produkcji lub towarów do dalszej odsprzedaży. Wpływ gotówki jest z kolei skutkiem zapłaty za sprzedane produkty czy towary.
Cykl obrotu gotówki jest liczony w następujący sposób:
Wskaźniki składowe są wyrażone w liczbie dni. Wynikiem powyższej formuły jest przeciętna liczba dni obrotu gotówką. Wskaźniki te są nazywane również wskaźnikami sprawności działania.