Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.808.2018.1.WH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.808.2018.1.WH
Prawo do odliczenia i obowiązek korekty na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2018 r. (data wpływu 11 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego
- nieprawidłowe w zakresie obowiązku dokonania korekty na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy.
UZASADNIENIE
W dniu 11 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz obowiązku korekty na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest bankiem, polskim rezydentem podatkowym (podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) oraz czynnym podatnikiem VAT. Bank działając na podstawie stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz zgodnie z przepisami prawa bankowego świadczy za wynagrodzeniem na rzecz swoich klientów szeroki zakres usług finansowych. Bank jest bankiem uniwersalnym i świadczy usługi na rzecz różnych grup klientów. Jednocześnie jest bankiem, który wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami w bankowości - był pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce.
Z uwagi na posiadane doświadczenie, Bank wraz ze swoim głównym udziałowcem zaangażował się w projekt powołania na terytorium Niemiec banku, który zaoferowałby, w pierwszej kolejności klientom niemieckim, innowacyjne rozwiązania bankowości internetowej i mobilnej (dalej: Projekt). W tym celu na terytorium Niemiec została powołana spółka będąca niemieckim rezydentem podatkowym oraz niemieckim podatnikiem VAT (dalej: Spółka), która po uzyskaniu stosownej licencji udzielanej przez niemieckie organy nadzoru miała prowadzić działalność bankową. Bank natomiast zobowiązał się do kompleksowego wsparcia w procesie zakładania tej Spółki i w trakcie rozpoczynania jej działalności operacyjnej, głównie w zakresie przygotowania koncepcji konkretnych produktów, rozwiązań informatycznych, oraz wsparcia procesów operacyjnych, które w przyszłości służyłyby prowadzeniu działalności bankowej.