Wskaźnik: Wpłaty na PFRON w 2024 r.
Obowiązek dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma motywować pracodawców do zwiększenia w zakładzie pracy zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, lecz nie osiąga określonego wskaźnika zatrudnienia tych osób, ma obowiązek dokonania wpłaty odpowiednio pomniejszonej.
Jesteśmy spółką z o.o. - zakładem pracy chronionej. W zeszłym miesiącu przez pomyłkę nie przekazaliśmy do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych deklaracji DEK-II. Prawidłowo wpłaciliśmy zobowiązania na PFRON i zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jakie mogą być ewentualne skutki niewysłania przez nas tej deklaracji (wysłania jej po ustawowym terminie)?
Zatrudniamy 26 pracowników i jesteśmy zobowiązani do wnoszenia opłat na PFRON. Chcemy zatrudnić osobę, która ma orzeczenie o II grupie inwalidzkiej z 1989 r. Na jakiej podstawie możemy uznać tego pracownika za osobę niepełnosprawną? Czy kandydat do pracy musi uzyskać orzeczenie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności?
Zatrudniamy 54 osoby, a w przeliczeniu na pełny etat 38,25. Wobec tego jesteśmy zobowiązani do dokonywania wpłat na PFRON. Jeden z pracowników, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, 15 lipca 2005 r. dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Niepełnosprawność związana jest z uszkodzeniem narządu ruchu i została orzeczona od 5 czerwca 2005 r. Od 6 miesięcy jest on na zwolnieniu
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma za zadanie wspieranie zatrudniania tych osób przez zakłady pracy oraz pomoc w ich adaptacji. Środki na realizację tych celów pochodzą m.in. z wpłat dokonywanych przez zakłady pracy.