Jubileusz uczelni nie uzasadnia publikacji danych absolwentów
Jak uregulowane jest zagadnienie opłacania podatku od nieruchomości przez szkołę wyższą? Czy zwolnione od tego podatku są nieruchomości wynajmowane przez szkołę wyższą innym podmiotom?
Czasem pracy, zgodnie z Kodeksem pracy, jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub innym miejscu przez niego wskazanym, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym 4 miesięcy.
Otrzymałam decyzję w sprawie kapitału początkowego. Mam wątpliwość, czy ZUS przyjmując podstawę wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych prawidłowo wydał decyzję. Urodziłam się w 1964 r. W latach 1983-1990 studiowałam, a zaraz po otrzymaniu dyplomu rozpoczęłam prowadzenie pozarolniczej działalności. Studia planowo trwały 5 lat, ale w międzyczasie z przyczyn osobistych korzystałam z urlopu dziekańskiego
Zostałem skierowany przez zakład pracy na studia. W związku z tym pracodawca przyznał mi urlop szkoleniowy i płaci czesne za studia. W zamian musiałem podpisać umowę, w której zobowiązałem się do zwrotu tych świadczeń w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Czy pracownik skierowany przez pracodawcę na studia jest zwolniony z obowiązku zwrotu kosztów otrzymanych świadczeń w razie rozwiązania umowy o
Jestem w trakcie kompletowania dla swojego pracownika wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Udowodnił on ponad 16 lat pracy przed 1 stycznia 1999 r., a ponadto przedłożył mi dyplom ukończenia uzupełniających studiów magisterskich na wyższej uczelni w latach 1995-1997 oraz zaświadczenie nauczycielskiego kolegium języków obcych, które potwierdza okres jego nauki w tym kolegium w latach 1992-1995
Jeden z naszych pracowników ma zamiar rozpocząć od października br. studia wyższe (w systemie zaocznym). Nie będziemy go kierować na te studia, ale chcielibyśmy zrefundować mu ponoszone opłaty. Czy powinniśmy doliczyć ponoszone opłaty do wynagrodzenia pracownika i z tego tytułu potrącać zaliczkę na podatek dochodowy oraz opłacić od nich składki na ubezpieczenia społeczne?
Jeden z zatrudnionych w naszym zakładzie pracowników ukończył studia licencjackie zdając ostatnie egzaminy 25 maja br. Pracę dyplomową obronił dopiero w lipcu 2005 r. Od kiedy należy liczyć mu lata nauki z tytułu ukończonego licencjatu do stażu urlopowego, od maja czy od lipca? Pracownik ten jest u nas zatrudniony od 1 czerwca 2002 r. i wcześniej ukończył technikum ekonomiczne.
Pracownica zwróciła się z prośbą o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego na syna, który od marca 2005 r. rozpoczął studia na uczelni prywatnej. Wniosek o świadczenie wraz z potrzebnymi dokumentami złożyła 30 kwietnia 2005 r. Syn pracownicy ma ustalony umiarkowany stały stopień niepełnosprawności. Ta niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego. Czy mimo przerwy w nauce syna
21-letni syn naszego pracownika, który ma ustaloną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, od lutego 2005 r. podjął naukę na uniwersytecie jako wolny słuchacz. Czy pracownikowi przysługuje na tego syna zasiłek rodzinny? Jeśli tak, to jak powinien udokumentować jego naukę?
W 2002 r. podatnik poniósł wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w związku z czym skorzystał - w ramach limitu - z ich odliczenia. W 2003 r. podatnik otrzymał zwrot powyższych wydatków od pracodawcy. Kwota ta nie została zaliczona do przychodu podlegającego opodatkowaniu. Kiedy w tej sytuacji należy rozliczyć odliczenie dokonane za 2002 r.?
Prowadzimy prywatną uczelnię, która dzierżawi budynek od szkoły ponadpodstawowej. Jego właścicielką jest osoba fizyczna, która jest jednocześnie założycielką naszej uczelni. Budynek szkoły właścicielka nabyła aktem notarialnym w 1999 r. na cele oświatowe. W chwili obecnej budynek szkoły jest obciążony kredytem. Jakie będą podatkowe konsekwencje nabycia przez uczelnię budynku szkoły?
Jaki dzień należy przyjąć za datę ukończenia szkoły wyższej dla ustalenia prawa do zasiłku chorobowego?
Pracownicy naukowi jednostek badawczo-rozwojowych i Polskiej Akademii Nauk oraz nauczyciele akademiccy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby otrzymują wynagrodzenie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, wyższe niż w okresie świadczenia pracy.