Wyższy zasiłek pogrzebowy dopiero w 2026 r.
ZUS zamiast pobierać odpisy aktów stanu cywilnego przez usługę sieciową, odsyła klientów po papierowe dokumenty. Urzędy stanu cywilnego szacują, że rocznie generuje to co najmniej 75 mln zł kosztów
Dotyczy to tych osób, które z powodu działań wojennych nie mogą dostarczyć wymaganych ogólnymi przepisami dokumentów. W niektórych przypadkach oryginały można zastąpić np. skanem
Rodzinie innych niż pracownicy osób zatrudnionych może zostać przyznana odprawa pośmiertna lub zasiłek pogrzebowy. Wypłaty tego rodzaju świadczeń mogą się domagać osoby uprawnione po zmarłym, jeżeli prawo do odprawy lub zasiłku pogrzebowego zostało im zagwarantowane w umowie cywilnoprawnej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przyznać takie świadczenia najbliższym tych zmarłych nawet w przypadku
Zasiek pogrzebowy należy się na pokrycie kosztów pogrzebu. Jaka będzie kwota zasiłku w 2020 r.? Kto może złożyć wniosek do ZUS? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Środki z niego pochodzące są wykorzystywane do zorganizowania pogrzebu.
Sprawienie pogrzebu to jedno z niepieniężnych świadczeń z pomocy społecznej. Uregulowane jest w art. 44 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. To świadczenie przysługuje osobom bezdomnym oraz najuboższym.
Każdy, kto pokrył koszty pogrzebu, może wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku pogrzebowego.
Zmienione przepisy ułatwiają uzyskanie renty osobom całkowicie niezdolnym do pracy. Osoby z okresem składkowym wynoszącym co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny nie muszą posiadać 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego w ostatnim 10-leciu, aby uzyskać świadczenie.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 29.10-15.11.2010 r.
Od 23 listopada 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące postępowanie w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych. W odróżnieniu od dotychczasowych przepisów przewiduje ono m.in. możliwość elektronicznego zgłoszenia wniosku o emeryturę lub rentę, a także określa zasady ubiegania się o emeryturę lub rentę w drodze wyjątku.