Co zrobić z nadpłatą podatku?
Podatnik ma nadpłatę w podatku od nieruchomości. Czy można mu ją zwrócić bez jego wniosku?
Podatnik ma nadpłatę w podatku od nieruchomości. Czy można mu ją zwrócić bez jego wniosku?
W opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi postała nadpłata. Zobowiązany złożył wniosek o zarachowanie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań. Mając na uwadze fakt, że opłata jest należnością miesięczną (oraz fakt, że na załatwienie sprawy mamy miesiąc), to czy w takim przypadku należy zarachować nadpłatę zgodnie z dyspozycją podatnika i pozostawić pismo w aktach sprawy? Czy zarachować nadpłatę
Od 1 stycznia 2016 r. organy podatkowe nie wydadzą interpretacji indywidualnej, jeśli przedstawiony we wniosku o interpretację stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe jest przedmiotem interpretacji ogólnej. Zamiast interpretacji indywidualnej organy podatkowe wydają w takiej sytuacji postanowienie o zastosowaniu interpretacji ogólnej z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości złożonego wniosku.
Organ podatkowy nie może zadecydować o zaliczeniu nadpłaty bez wiedzy i woli podatnika, jeżeli zaległość podatkowa wynika z decyzji nieostatecznej, której nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności. Tylko podatnik w takiej sytuacji może zadecydować o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległości podatkowej. Prezentujemy treść interpretacji ogólnej MF w tej sprawie.