Inny wójt pobierze opłatę od pełnomocnictwa
W numerze 27 „Serwisu Finansowo-Księgowego” z 6 lipca br. został zamieszczony artykuł pt. „Weksel in blanco”, dotyczący opłaty skarbowej od weksli in blanco. W związku z tym artykułem powstaje wątpliwość, jak skutecznie należy uiszczać opłatę skarbową od weksli in blanco, dla których w chwili wystawienia weksla nie jest znana suma zobowiązania wekslowego.
Co się zmieni w opłacie skarbowej od 1 stycznia 2004 r.?
Czy weksel wystawiony w Polsce, ale na rzecz osoby, która nie ma w Polsce stałego miejsca zamieszkania, podlega opłacie skarbowej?
W jaki sposób uiszcza się opłatę skarbową od weksla wystawionego in blanco, na którym nie ma wpisanej sumy wekslowej, a jej wysokość znana będzie dopiero w chwili uzupełniania weksla?
Opłata skarbowa od kserokopii Opłata skarbowa od weksla
Jeżeli z przepisów wynika obowiązek dołączenia do akt sprawy oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa (prokury), to z chwilą złożenia takiego dokumentu powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej. W sytuacji gdy przepisy proceduralne umożliwiają jedynie okazanie pełnomocnictwa lub zostaje ono zgłoszone do protokołu, to wobec braku złożenia dokumentu w postępowaniu nie ma obowiązku
W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.
Jedynym sposobem na to, aby podatnicy wpływali na interpretacje organów podatkowych i kształtowali wykładnię prawa podatkowego, jest wnioskowanie o interpretację indywidualną. Instytucja taka została ukonstytuowana w przepisach Ordynacji podatkowej1. Istotne jest, aby wniosek o interpretację był skonstruowany w prawidłowy sposób. Właściwa konstrukcja wniosku i dochowanie zasad określonych w Ordynacji
Nasza firma ma przejściowe kłopoty finansowe. Chcielibyśmy skorzystać z możliwości rozłożenia na raty bieżących podatków. Czy od wniosku w tej sprawie należy uiścić opłatę skarbową?
Czy w przypadku wystawienia weksla, z którego wynika wielkość zobowiązania zabezpieczonego wekslem, należy uiścić opłatę skarbową? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i w jakim terminie? Czy i w jakiej wysokości należy uiszczać opłatę skarbową, jeżeli suma wekslowa nie jest znana w momencie wystawienia weksla?