Organizacja wycieczki przez JST a VAT
Nabycie usług noclegowych i ich odsprzedaż klientom to usługi turystyczne, które podlegają opodatkowaniu VAT w ramach szczególnej procedury VAT-marża. Nie ma znaczenia, że jest to jedyna usługa świadczona przez podatnika, której nie towarzyszą usługi dodatkowe. Tak orzekł TSUE w wyroku z 29 czerwca 2023 r. w sprawie C-108/22.
PROBLEM X śwadczy usługi noclegowe oraz gastronomiczne. W przypadku pobytu gościa hotelowego i skorzystania z usługi noclegowej oraz śniadania wystawiana jest faktura na usługę noclegową jako całość ze stawką VAT 8%. Nie ma problemu, ponieważ usługa gastronomiczna (śniadanie) także jest na 8%. Od stycznia chcemy doliczać do usługi noclegowej opłatę za korzystanie z basenu (tzw. opłata za ręczniki).
PROBLEM Klient świadczy usługę turystyczną rozliczaną w systemie VAT marża. W ramach tej usługi świadczy również przejazd swoim autokarem. Czy koszt usługi własnej: czyli przejazd autostradą, paliwo, parkingi mogą stanowić KUP skoro rozliczane są w systemie VAT marża? VAT od zakupu tych towarów jest odliczany.
Podatnicy z branży turystycznej mogą odliczać VAT od nabytych usług gastronomicznych i noclegowych. Stanowisko reprezentowane przez większość sądów administracyjnych potwierdził TSUE w wyroku z 2 maja 2019 r. w sprawie C-225/18. Wyrok ten otwiera drogę do odzyskania podatku. Podmioty świadczące usługi turystyki nieobjęte systemem VAT marża mogą rozważyć korektę rozliczeń za okresy nieprzedawnione.
W dniu 19 grudnia 2018 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie prejudycjalnej C-552/17 Alpenchalets Resorts GmbH przeciwko Finanzamt München Abteilung Körperschaften. Stanowisko TSUE może być powodem poważnych problemów podatkowych pośredników turystycznych.
Biuro podróży, otrzymujące zaliczkę na poczet usługi turystycznej, musi rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT w momencie jej otrzymania, ale może przy tym oszacować przewidywane koszty wyświadczenia usługi, na którą otrzymało zaliczkę (wyrok TSUE z 19 grudnia 2018 r. w sprawie C-422/17, Skarpa Travel).
Wyrok TSUE z 19 grudnia 2018 r. w sprawie C-422/17 kończy wieloletni spór dotyczący opodatkowania zaliczek otrzymywanych przez biura podróży. Zaliczki te powinny być opodatkowane już w momencie ich otrzymania. Tym samym podatnicy zobowiązani są do szacowania marży i późniejszego korygowania podstawy opodatkowania. Przedstawiamy skutki tego wyroku w praktyce.
Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym usługi biur turystycznych polegające na organizowaniu krajowych i zagranicznych wycieczek i wczasów dla dorosłych, jako usługi wymienione w poz. 73 załącznika nr 3 do tej ustawy - „Usługi agencji turystycznych i pilotażu, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyłączeniem usług pośrednictwa w sprzedaży biletów, miejsc
Należny VAT od importu usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty można ująć w kalkulacji kosztów marży - wyrok NSA z 4 października 2012 r. (sygn. akt I FSK 1950/11).