Czy świadcząc usługę nauki języka na zlecenie firmy z innego kraju UE, trzeba rejestrować się jako podatnik VAT UE
Nasza firma zamierza kupić samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności. Wybraliśmy używany pojazd. Jego zakup zostanie udokumentowany fakturą VAT marża wystawioną przez komis samochodowy. Chcemy, aby zakup sfinansowała firma leasingowa. Z jakiej formy leasingu powinniśmy skorzystać, aby transakcja była dla nas korzystna podatkowo?
Na Facebooku zamierzam zamieścić reklamę świadczonych usług fryzjerskich. Facebook Ireland Limited wystawia faktury dzienne za usługi reklamowe. Zobowiązanie z tytułu nabytych usług reklamowych opłacimy za pośrednictwem naszego banku kartą kredytową MasterCard w euro, zaś obciążenie naszego rachunku nastąpi w złotych.
Rozpoczynam działalność gospodarczą w zakresie usług leśnych i budowlanych na terenie Francji dla francuskiego podatnika VAT. Czy mam obowiązek rejestracji VAT UE? W Polsce zamierzam korzystać ze zwolnienia podmiotowego.
Odbiorcą naszej usługi jest Niemiec. Nie jest on podatnikiem VAT czynnym, ale prowadzi działalność gospodarczą. Nie ma numeru NIP UE, czyli według ustawy o VAT jest podatnikiem i usługa przez nas świadczona jest opodatkowana u niego w kraju. Czy w takim przypadku mamy złożyć informację podsumowującą?
Jak należy opodatkować sprzedaż usługi polegającej na montażu wyprodukowanych przez dostawcę schodów osobie fizycznej niezarejestrowanej jako podatnik VAT UE? Miejscem wykonania usługi jest nieruchomość położona w Niemczech. Moim zdaniem opisana usługa w Polsce nie podlega VAT. Podatek powinien zapłacić nabywca usługi. Czy ten tok myślenia jest prawidłowy? Czy należy zarejestrować się w Niemczech do
Polskie firmy budowlane świadczą roboty budowlane również za granicą. Zdarza się też, że kupują usługi budowlane od zagranicznych podwykonawców. Na jakie zmiany w ustawie o VAT powinny zwrócić uwagę przy rozliczaniu VAT w 2010 r.?