Jak rozliczyć w księgach rachunkowych odstąpienie od kary umownej naliczonej w walucie obcej
Ułatwienia w rozliczeniu kasowym małego podatnika, ulgi na złe długi, sankcje za odliczanie VAT z niezapłaconych faktur - to najważniejsze zmiany dla podatników VAT, które wprowadza uchwalona 16 listopada br. ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.
Minister Finansów przygotował omówienie zmian wprowadzonych w przepisach VAT od 1 lipca 2011 r. Podstawową zmianą merytoryczną jest rozszerzenie katalogu towarów opodatkowanych u nabywcy na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązek stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia wprowadzono w dostawach krajowych "złomu". Ze względu na brak definicji złomu powstały wątpliwości
Usługi transportowe to jedne z tych usług, które prawie każdy podatnik prowadzący firmę nabywa na potrzeby swojej działalności. Z tytułu nabycia tych usług przysługuje prawo do odliczenia VAT, o ile tylko są one związane z opodatkowaną działalnością. Nie jest już takie oczywiste, w jakich terminach przysługuje prawo do odliczenia. Niejednokrotnie bowiem podatnicy otrzymują faktury z przyszłym terminem
Chcę wystawić fakturę za usługę transportową. Na zleceniu transportowym mam fracht podany w walucie euro, ale fakturę muszę wystawić w złotych. Jaki kurs powinnam zastosować do przeliczenia tej usługi?
Otrzymałem we wrześniu duplikat faktury z Litwy za usługę transportową (Litwa-Polska) wykonaną 16 lipca 2012 r. Faktura pierwotna z 25 lipca nie dotarła do naszej firmy. Jaki przyjąć kurs waluty - z lipca czy września? Jesteśmy zobowiązani rozliczyć VAT od importu usług.
Jaką datę sprzedaży wpisać na fakturze transportowej? Czy jest to data rozładunku? Z jakiego dnia zastosować kurs waluty? Czy może być to kurs z dnia wystawienia faktury? Pytanie dotyczy usług świadczonych dla litewskiej firmy.