Czy rolnik sprzedający działkę rolną spółce jawnej, która nie prowadzi działalności rolnej musi zapłacić podatek dochodowy
Czy rolnik sprzedający działkę rolną spółce jawnej musi zapłacić podatek dochodowy? Spółka nie prowadzi działalności rolnej.
Czy rolnik sprzedający działkę rolną spółce jawnej musi zapłacić podatek dochodowy? Spółka nie prowadzi działalności rolnej.
PROBLEM Rolnik będący od wielu lat na ryczałcie nabył dawno temu maszyny (traktor, rozsiewacz) na fakturę VAT 23%. Nie odliczył z tych faktur VAT ponieważ był rolnikiem ryczałtowym. Niedawno rolnik ten przeszedł na VAT. Będzie chciał te maszyny sprzedać, ponieważ chce kupić nowe. Czy w związku z tym może podpisać umowę sprzedaży starych maszyn? Czy musi wystawić fakturę VAT 23% na sprzedaż tych maszyn
PROBLEM Działalność jest prowadzona w formie sp. z o.o. Zajmuje się działalnością rolniczą: hodowlą bydła, produkcją roślinna. Przychody z działalności rolniczej stanowią ok. 98% wszystkich przychodów. Sprzedano w tym roku nieruchomość zabudową zespołem dworsko-parkowym wpisanym do rejestru zabytków. Czy sprzedaż ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
PROBLEM Czy można wliczyć do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego (20/26 dni) pracę we własnym gospodarstwie rolnym, jeśli pracownik nie może okazać się zaświadczeniem z KRUS, że opłacał składki, ponieważ przebywał w czasie prowadzenia tego gospodarstwa na rencie chorobowej?
Pomocnik rolnika - jakie składki miesięczne opłaca się w 2022 roku w KRUS? Ile wynosi składka zdrowotna za pomocnika rolnika w II kwartale 2022 roku?
Grupy producentów rolnych zobowiązane są do składania corocznie sprawozdań finansowych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co powinno zawierać takie sprawozdanie i kiedy należy je składać?
16 maja 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 3.0.
Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.
Od 1 stycznia 2018 r. z przepisów ustawy o PIT usunięto regulacje nakładające na podatników obowiązek składania zawiadomień o prowadzeniu pkpir oraz o powierzeniu jej prowadzenia biuru rachunkowemu. Nie zostało to jednak uwzględnione w przepisach rozporządzenia w sprawie pkpir, z których nadal wynikał obowiązek składania takich zawiadomień. W związku z tym podatnicy nie wiedzieli, jak powinni w tej
Sposób opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2015 r. i 2016 r. pozostaje na takich samych zasadach, jakie obowiązywały dotychczas. Składka zdrowotna nadal jest finansowana przez rolnika lub przez budżet państwa, w zależności od wielkości i rodzaju gospodarstwa.
Przełom roku to, jak zwykle, czas wprowadzania wielu zmian w ustawach podatkowych. Dotyczy to również zmian w VAT i akcyzie. W artykule przedstawiamy przegląd wybranych zmian w VAT i akcyzie wraz z ich oceną, zarówno tych co weszły w życie na przełomie 2017/2018 roku, jak i tych które będa obowiązywać od 1 lipca 2018 r.
Uchwalone właśnie przez Parlament zmiany w ustawie akcyzowej dotyczą producentów suszu tytoniowego, tj. rolników, oraz grupy producenckie suszu tytoniowego. Wprowadzają m.in. opodatkowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu suszu tytoniowego realizowanych samodzielnie przez rolników. Nakładają obowiązki sprawozdawcze na pośredniczące podmioty tytoniowe i działające w tym charakterze podmioty zagraniczne