Koszty samozatrudnienia
Osoby pozostające w tzw. samozatrudnieniu podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek ten nie zostaje zawieszony nawet wówczas, gdy działalność przynosi straty.
Osoby pozostające w tzw. samozatrudnieniu podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek ten nie zostaje zawieszony nawet wówczas, gdy działalność przynosi straty.
Zawarliśmy umowę zlecenia na obsługę administracyjną z osobą, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej z innym podmiotem. Osoba ta nie została przez nas zgłoszona do ubezpieczenia dobrowolnego. Czy w takiej sytuacji istnieje obowiązek objęcia jej ubezpieczeniem zdrowotnym, a co za tym idzie, obowiązek odprowadzania składek na to ubezpieczenie?
Jeżeli osoby pobierające naukę w szkołach wyższych lub pobierające stypendia sportowe nie są ubezpieczone na podstawie innych tytułów, to wówczas sam fakt pobierania w powyższym trybie nauki jest samoistną podstawą do objęcia kształcącej się osoby ubezpieczeniem.
Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne uprawnia ubezpieczonych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w jego ramach na zasadach określonych w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Z tytułu podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i opłacania składek na to ubezpieczenie, ubezpieczony nie nabywa żadnych świadczeń pieniężnych.
Do naszej firmy oddelegowany został cudzoziemiec. Wykonuje pracę w Siedlcach. Umowa międzynarodowa łączącą Polskę z państwem, z którego pochodzi ten pracownik, wyłącza go z obowiązku objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne? - pyta Czytelnik z Siedlec.
W naszej firmie był zatrudniony na umowę o pracę (kod: 01 10 10) emeryt na 3/4 etatu. Umowa została z nim rozwiązana i obecnie zatrudniony będzie na umowę zlecenia (ma umowę o pracę u innego pracodawcy). Chcę zgłosić go tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (ZZA) z kodem 50 00 10 lub też 04 12 10. Który kod będzie właściwy?
Od 1 stycznia 2004 r. zmianie uległa stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do 31 grudnia 2003 r. składka ta wynosiła 8% podstawy wymiaru, natomiast od 1 stycznia 2004 r. wynosi 8,25% podstawy wymiaru. W jakiej wysokości należy naliczyć składkę od wynagrodzenia za grudzień wypłaconego w styczniu 2004 r.?