Późniejsze przystąpienie do kredytu nie przekreśla prawa do ulgi
Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy
W przypadku sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej za datę jej nabycia uznaje się dzień zakupu do majątku wspólnego. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Intercyza przenosząca własność nieruchomości z majątku odrębnego małżonka do majątku wspólnego nie stanowi dla drugiego małżonka nabycia tej nieruchomości, od którego liczy się 5-letni termin wyłączający opodatkowanie PIT przychodu uzyskanego z jej zbycia - wyrok NSA z 8 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 2098/17.
Datą nabycia nieruchomości przez owdowiałego małżonka jest dzień jej zakupu do majątku wspólnego małżonków. Takie stanowisko zajął MF w interpretacji ogólnej z 6 lutego 2018 r., której treść przedstawiamy.
Przeniesienie nieruchomości z majątku wspólnego małżonków do majątku odrębnego jednego z nich w drodze darowizny nie stanowi ponownego nabycia nieruchomości. Z tego powodu 5-letni termin wyłączający opodatkowanie zbycia tej nieruchomości nie rozpoczyna biegu od tej darowizny, lecz od chwili pozyskania nieruchomości do majątku wspólnego - wyrok NSA z 19 grudnia 2017 r., sygn. akt II FSK 33/17.
Oświadczenie w sprawie opodatkowania przychodów z najmu przez jednego z małżonków wystarczy złożyć jednokrotnie. Nie trzeba już tego corocznie powtarzać, chyba że małżonkowie zmienią zdanie w tej sprawie. Tak więc małżonkowie, którzy w poprzednich latach złożyli takie oświadczenie i chcą w 2016 r. kontynuować opodatkowanie przychodów (dochodów) osiąganych z najmu prywatnego mieszkania tylko przez jednego