Najem krótkoterminowy z wyżywieniem to usługi turystyki
Usługi turystyki należy interpretować szeroko, pojęcie to obejmuje także usługi hotelowe i gastronomiczne – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Usługi turystyki należy interpretować szeroko, pojęcie to obejmuje także usługi hotelowe i gastronomiczne – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Podatnicy z branży turystycznej mogą odliczać VAT od nabytych usług gastronomicznych i noclegowych. Stanowisko reprezentowane przez większość sądów administracyjnych potwierdził TSUE w wyroku z 2 maja 2019 r. w sprawie C-225/18. Wyrok ten otwiera drogę do odzyskania podatku. Podmioty świadczące usługi turystyki nieobjęte systemem VAT marża mogą rozważyć korektę rozliczeń za okresy nieprzedawnione.
Wyrok TSUE z 19 grudnia 2018 r. w sprawie C-422/17 kończy wieloletni spór dotyczący opodatkowania zaliczek otrzymywanych przez biura podróży. Zaliczki te powinny być opodatkowane już w momencie ich otrzymania. Tym samym podatnicy zobowiązani są do szacowania marży i późniejszego korygowania podstawy opodatkowania. Przedstawiamy skutki tego wyroku w praktyce.
Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym usługi biur turystycznych polegające na organizowaniu krajowych i zagranicznych wycieczek i wczasów dla dorosłych, jako usługi wymienione w poz. 73 załącznika nr 3 do tej ustawy - „Usługi agencji turystycznych i pilotażu, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyłączeniem usług pośrednictwa w sprzedaży biletów, miejsc
Problemy z ustalaniem podstawy opodatkowania, gdy wpłynęła zaliczka, kto musi rozliczać się od marży, jak ustalić marżę - to tylko niektóre problemy branży turystycznej z rozliczeniem VAT. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Usługi własne wykonywane przez biuro podróży w ramach usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży podlegają ogólnym zasadom opodatkowania VAT. Dotyczy to zarówno zasad ustalania podstawy opodatkowania, miejsca świadczenia, jak i stawki podatku. Minister Finansów potwierdził więc, że usługi własne świadczone w ramach usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży mogą korzystać z obniżonej stawki
Nasza firma często nabywa usługi turystyczne, gdyż realizowane są wycieczki dla najlepszych pracowników i kontrahentów. Imprezy odbywają się zasadniczo bezpłatnie. Zdarza się jednak, że pracownik płaci za siebie lub osobę towarzyszącą. Jak mamy to rozliczać? Otrzymujemy faktury VAT marża.
Polski podatnik dokonał dostawy towarów dla niemieckiego podatnika. Dostawę tę opodatkował stawką krajową, gdyż nie był zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Czy jeżeli zarejestruje się jako podatnik VAT UE, uzyska prawo do zastosowania stawki 0%? Towar został wywieziony do Niemiec, a niemiecki podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Spółka z o.o. świadczy usługi wynajmu rusztowań. Rusztowania wynajmowane są czasem za granicę, w tym do innych państw członkowskich. Najczęściej okres wynajmu nie przekracza roku, ale czasem wynajem się przedłuża i trwa dłużej niż dwa lata. Czy w związku z tym spółka powinna rozpoznawać wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów?
Podatnik zajmuje się handlem biżuterią. Często biżuterię wysyła do rzeczoznawców z innych państw członkowskich w celu dokonania jej wyceny. Czy takie przemieszczenia powinien traktować jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów?
Zamierzamy sprzedać towar ukraińskiej firmie, która wywiezie go na Ukrainę. Dotychczas nie eksportowaliśmy towarów. Jaki dokument musimy posiadać, aby zastosować stawkę 0% do eksportu towarów?
Podatnik udokumentował wewnątrzwspólnotową dostawę towarów fakturą z numerami NIP dostawcy i nabywcy bez przedrostków krajowych. Czy mimo to może ją opodatkować stawką 0%? Czy wobec podatnika mogą zostać wyciągnięte sankcje za brak numerów VAT UE na fakturze?
Podatnik wybudował budynek magazynowy. Odliczał podatek naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z jego budową. Czy darowując ten budynek, będzie musiał zapłacić VAT? Czy ma znaczenie, kiedy darowizna zostanie dokonana - przed czy po 1 kwietnia 2013 r.
W ramach dostawy towarów dla norweskiego kontrahenta podatnik wywiózł towar do Hamburga. Tu towar został objęty procedurą wywozu i załadowany na statek płynący do Norwegii. Czy taką dostawę podatnik może opodatkować stawką 0% jako eksport towarów?
Spółka świadczy usługi turystyki opodatkowane według procedury marży. Zdarza się, że usługami nabywanymi dla bezpośredniej korzyści turysty są usługi, których nabycie stanowi dla spółki import usług. Czy obliczając marżę, spółka może uwzględnić (zmniejszając marżę) podatek należny z tytułu importu takich usług?