Czy za zagraniczną osobę fizyczną pełniącą funkcję członka zarządu należy odprowadzać składkę zdrowotną
Czy wystawiając fakturę VAT zagranicznemu nabywcy muszę uwzględnić wszystkie elementy faktury, w tym takie jak NIP? Mój kontrahent takiego numeru nie posiada. Czy taka faktura będzie ważna?
Dokonana w lipcu 2014 r. zmiana ustawy o rachunkowości1 przynosi znaczne uproszczenia w sprawozdawczości jednostek mikro. Uproszczenia obejmują nie tylko możliwość sporządzenia znacznie skróconego sprawozdania finansowego, ale również zakaz stosowania wyceny aktywów i pasywów według wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do sprawozdań finansowych już
Informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1/IFT-1R) należy sporządzić w przypadku zawierania z takimi osobami np. umowy zlecenia czy o dzieło. Płatnik powinien ją także wypełnić i złożyć m.in. wtedy, gdy wypłaca wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej.
Współpraca podmiotów gospodarczych z osobami zagranicznymi w ramach umów o pracę czy na podstawie innych umów to powszechne zjawisko w otaczających nas realiach gospodarczych. Należy pamiętać, że ograniczony obowiązek podatkowy, jakiemu mogą podlegać osoby zagraniczne, wymaga opłacania w zryczałtowanej formie podatku dochodowego od wypłaconych tym osobom wynagrodzeń.
Biuro rachunkowe prowadzi osobie zagranicznej roz-liczenia z tytułu najmu nieruchomości położonej w Polsce. Czy może skorzystać z 0% stawki VAT, jeżeli pieniądze za wystawioną fakturę wpływają z konta bankowego zagranicznego kontrahenta założonego w Polsce (nie wpływają z zagranicy)?
Wykonuję usługi w kraju na rzecz osoby zagranicznej. Czy faktura dokumentująca wykonaną usługę może nie zawierać danych dotyczących nabywcy usługi, jego czytelnego podpisu oraz numeru NIP?
Interesuje mnie opodatkowanie dochodów osiąganych przez osoby zagraniczne (jestem taką osobą, mam siedzibę w Belgii) niemające w Polsce siedziby i zarządu z tytułu zawarcia umowy sprzedaży budynku użytkowego, znajdującego się w Warszawie. Nabywcą nieruchomości jest spółka polska. Czy miejsce zawarcia umowy ma wpływ na opodatkowanie dochodów?
W mojej praktyce zawodowej często spotykam się z problemami wynikającymi z obowiązku składania Informacji IFT-1. Płatnicy zobowiązani do składania informacji o wysokości przychodów (dochodów) uzyskanych przez osoby zagraniczne mylą Informację IFT-1 z IFT-2. Od stycznia br. obowiązuje nowy wariant (4) Informacji IFT-1. Zmiana ta spowodowała nowe problemy.
Opodatkowanie dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 22 ustawy o p.d.o.p. Dotyczy on zarówno przychodów, które osiąga podatnik podatku dochodowego od osób prawnych mający siedzibę w Polsce, jak i przychodów osiąganych przez podatnika o ograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce. Niżej przywołujemy kilka tez wyroków dotyczących opodatkowania dywidend, a także
Kodeks spółek handlowych, w przeciwieństwie do kodeksu handlowego, zezwala na przekształcenie spółki kapitałowej w osobową. Na szczególną uwagę zasługują konsekwencje podatkowe takiej transformacji, które zazwyczaj bywają podstawową motywacją dla zmiany formy prawnej spółki.
Zasiadanie w zarządzie spółki nie zawsze musi oznaczać nawiązania stosunku zatrudnienia z członkiem zarządu. Wystarczający może być sam akt powołania. W każdym jednak przypadku dochody uzyskiwane przez członka zarządu podlegają opodatkowaniu.