Zmiany w trybie orzekania o uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową
Chciałabym się dowiedzieć, ile obecnie, po zmianach, wynoszą stawki jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy i choroby zawodowe?
Pozycja siedząca dominuje w pracy biurowej. Nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego, lecz praca wykonywana przez dłuższy czas w tej pozycji powoduje dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu, głównie w kręgosłupie. Warto pamiętać, że rodzaj i stopnień obciążenia pracowników zależy od wymiaru czasu pracy przy komputerze, stopnia trudności wykonywanych zadań, zaangażowania i znajomości
Od 1 kwietnia br. obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Są one wypłacane osobom ubezpieczonym, członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty.
Od 1 kwietnia br. obowiązują wyższe kwoty jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego. Wysokość ich jest uzależniona od stopnia pokrewieństwa oraz liczby osób uprawnionych do wypłaty odszkodowania.
Pracownik dostarczył pracodawcy zaświadczenie, z którego wynika, że choruje on na chorobę zawodową. Co w takiej sytuacji musi zrobić pracodawca?
1 sierpnia 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Doprecyzowany został krąg instytucji odpowiedzialnych za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie. Pozostałe zmiany mają na celu uaktualnienie oraz ujednolicenie terminologii zawartej w dotychczas obowiązujących załącznikach do rozporządzenia w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków
Pracownica ma uczulenie kontaktowe na nikiel. W miejscu pracy ma ona kontakt z metalową ladą i narzędziami. Czy można uznać to za chorobę zawodową, gdy uczulenie pojawiało się sporadycznie przed podjęciem pracy, jednakże było w fazie utajonej, a dopiero w wyniku specyfiki pracy przybrało nasiloną formę wyprysków skórnych? Jaki jest minimalny czas udokumentowania choroby?
Inspektor pracy w trakcie kontroli zakładu produkcyjnego zwrócił uwagę, że na stanowiskach pracy nie wywieszono wyników badań dotyczących czynników szkodliwych. Czy rzeczywiście przy każdym stanowisku należy wywiesić wyniki badań? Czy wystarczy, że pracownicy otrzymają informacje o występujących czynnikach szkodliwych oraz o ich poziomie podczas szkolenia i w ocenie ryzyka zawodowego?